Co znajduje się na kampusie chińskiego uniwersytetu?

→ zakupy

 • małe sklepiki
Kampusy studenckie wyposażone są w małe sklepiki, w których oprócz żywności, kupisz również najpotrzebniejsze rzeczy „do domu”. Na początek warto wybrać się do takiego sklepu i przejrzeć asortyment a przy okazji kupić trochę napojów. Małe sklepiki to też codzienne małe okazje, żeby praktykować swój język chiński.
 

→ 7-Eleven: małe sklepy spożywcze typu Żabka. Kupisz tutaj przekąski, napoje, jakieś onigiri, zupki chińskie, piwo i inne rzeczy, których należałoby się spodziewać w tego typu sklepie. 

→ Family Mart: japońska sieć sklepów spożywczych, której również możesz spodziewać się w Chinach. Znacznie częściej jednak natkniesz się na wspomniane 7-Eleven.

 •  supermarket
Zazwyczaj niedaleko kampusu znajdziesz jakiś supermarket, np. Walmart (Woerma, 沃尔玛). Duże sklepy, oprócz produktów chińskich, oferują również importowane, zagraniczne produkty. Będą one jednak sporo droższe. Jeżeli np. bardzo lubisz kawę, to warto ją zabrać z Polski.
 
Po czasie warto zorientować się również czy w pobliżu nie ma sklepu IKEA (Yijia, 宜家). Najlepiej jest zebrać grupę chętnych na zakupy osób i razem wybrać się na zakupy. Urządzenie swojego miejsca to protip, żeby studia za granicą były przyjemne. 

→ jedzenie i przekąski

 • street food

Być może zaskoczy Cię to jak wiele małych punktów gastronomicznych będzie na kampusie. Na swoje pierwsze chińskie śniadanie możesz odnaleźć stoisko z baozi. Są to małe, bułki na parze z nadzieniem w środku, które będą niejednokrotnie świetnym początkiem dnia!

 •  restauracje

Jeżeli znudzi Ci się street food zawsze masz możliwość udania się do jednej z pobliskich restauracji, gdzie za nieznacznie większą opłatą będzie możliwość zjedzenia posiłku w przyjemnym pomieszczeniu. Może masz dość jedzenia pałeczkami? W takim razie poproś w restauracji o sztućce (餐具, can ju).

 • azjatycka kuchnia

Studia za granicą a przede wszystkim studia w Azji to okazja na poznanie nowych smaków kulinarnych! Pamiętaj, że oprócz chińskiego jedzenia, które jest wszędzie, masz możliwość spróbowania innych rodzajów azjatyckiej kuchni. Jesteśmy pewni, że zakochasz się w koreańskim bibimbapie. To jeden z dużych plusów Chin: przepyszna kuchnia chińska, wietnamska, koreańska czy japońska w rewelacyjnej cenie.

food_as
 • stołówka studencka

Na kampusach znajdziesz różne stołówki, w których można tanio i smacznie zjeść. Studenci sami nakładają sobie na talerz jedzenie z szeregu dostępnych potraw. Płatność odbywa się za pomocą karty stołówkowej, na którą wpłaca się pieniądze. W ten sposób można obniżyć koszt studiów czy kursu językowego za granicą, który i tak w przypadku Chin nie jest wysoki. 

→ na drogę 

 • soki
Być może stanie się tak, że świeżo wyciskane soki staną się nieodłączną częścią Twojego dnia podczas studiów w Chinach. Pięknie jest rozpocząć poranek sokiem z mango, liczi, arbuza czy kiwi!
 
 • bubble tea/ mrożona herbata

Mówiąc o bubble tea czy też mrożonej herbacie, trzeba wspomnieć w ogóle o wszystkich podobnych stoiskach z napojami. Będzie to bubble tea (napój herbaciany z kulkami z tapioki), mrożona herbata, sok, napój mleczny, napój kawowy z mlekiem czy wiele innych opcji, które spotkasz podczas swojego pobytu w Chinach.

→ bankomat (ATM)

Na kampusie studenckim na pewno znajdziesz bankomat. Nie wszystkie jednak obsłużą zagraniczne karty. Pamiętaj, że uczelnia chińska pomoże Ci w założeniu chińskiego konta. Na to konto będą również wpływać pieniądze stypendialne.

→ przemieszczanie się

 • rower

Być może stanie się dla Ciebie podstawowym środkiem transportu na kampusie. W Chinach od dawna panuje moda na przemieszczanie się rowerami wypożyczonymi przez aplikacje mobilne. Ten sposób działania łatwo skojarzyć z hulajnogami elektrycznymi w Polsce. Weź skąd chcesz i zostaw-gdzie-chcesz. Czasami rowery znajdują się w naprawdę absurdalnych miejscach, ale są wyposażone w GPS i firma może je odnaleźć.

 • riksza

W Chinach popularnym środkiem transportu jest riksza, czyli pojazd napędzany siłą mięśni. Za kilka yuanów możesz przejechać przez cały kampus. Inną opcją jest usługa podwózki skuterem. 

 • taxi/didi

Nie jest to sposób przemieszczania się po kampusie, ale wydostania się z niego np. do klubu, na dworzec kolejowy, na koncert, do sklepu, do znajomych. Można albo tradycyjnie łapać taksówkę po prostu machając ręką albo skorzystać z aplikacji didi (tak jak: Uber). Koszt takiego transportu nie jest wysoki. Jeśli zastanawiasz się ile kosztują studia za granicą, to sprawdź ten link

 • autobus/metro

Ten rodzaj transportu nie wymaga większych wyjaśnień oprócz tego, że przed wejściem do metra w niektórych miejscach trzeba przejść szybką kontrolę bezpieczeństwa np. rutynowe prześwietlenie plecaka/bagażu. 

→ sport

 • bieżnia
 • siłownia
 • korty tenisowe
 • boiska 
 • ping pong
 • szachy

→ do posiedzenia

Na kampusach możesz znaleźć też miejsca do posiedzenia ze znajomymi lub z laptopem. Są to oczywiście herbaciarnie i kawiarnie, ale też miejsca z grami planszowymi. Możecie spędzić luźny wieczór przy chińskiej herbacie i Osadnikach z Catanu a podczas sesji schować się w bibliotece. Cały czas popijając herbatę! Studia w Chinach takie są!

→ do nauki

 • biblioteka
 • ławeczki
 • herbaciarnia
 • akademik

→ chinese/english corner - okazja, żeby ćwiczyć język chiński

Uczelnie stwarzają możliwość do integracji np. podczas spotkań językowych. Zazwyczaj organizowane są co tydzień w tym samym miejscu. To nie tylko okazja, żeby sprawdzić się językowo, ale też poznać nowych ludzi. Dobrym rozwiązaniem jest poznać swojego xueyou, czyli „kompana nauki”. Chińczycy chętnie uczą się i przebywają z osobami mówiącymi po angielsku, ponieważ mają świadomość znaczenia tego języka, zaś dla obcokrajowców to okazja do obcowania z „codziennym chińskim”. To najszybsza droga do nauki języka chińskiego

→ rozrywka

Spędzanie czasu wolnego jest na tyle ważną kwestią, że musieliśmy poświęcić jej oddzielny artykuł 🙂

Dlaczego AsianShip?

Tylko od Ciebie zależy wartość Twojej nauki, a my, dzięki zorganizowanej sieci kontaktów w Chinach, chętnie pomożemy rozwinąć Ci jej potencjał.

 

Recommended Posts