W Chinach kilkukrotnie w ciągu roku obchodzone są święta, których początków można doszukiwać się w starożytnych ceremoniach na cesarskim dworze, czy ludowych kultach. Daty przypadające na chińskie święta są ruchome ze względu na to, że w przeszłości czas w Chinach wyznaczany był przez kalendarz księżycowo-słoneczny. Oprócz okresów związanych z tradycyjnymi świętami, takimi jak Chiński Nowy Rok czy Święto Środka Jesieni, dniami wolnymi od pracy i zajęć na uczelni będą także święta narodowe oraz, naturalnie, przerwy międzysemestralne.

Jeśli zamierzasz podjąć lub kontynuować naukę w Chinach w roku akademickim 2023/2024, ten wpis z pewnością ułatwi ci planowanie wyjazdów. Koniecznie zapisz w kalendarzu daty, które pojawią się w tym wpisie!

Święto Środka Jesieni

 • Data: 29 września 2023 (piątek); 17 września 2024 (wtorek)
 • Wolne w dniach: 29 września 2023, 17-18 września 2024

Święto Środka Jesieni to jedno z najważniejszych tradycyjnych chińskich świąt, obchodzone w piętnastym dniu ósmego miesiąca kalendarza księżycowego, co zwykle przypada w drugiej połowie września lub na początku października. Początki święta związane są z legendą o Chang’e, która podczas nieobecności męża imieniem Houyi spożyła zdobyty przez niego eliksir nieśmiertelności, który w tym samym czasie próbował wykraść Fengmeng. W wyniku tego działania Chang’e stała się nieśmiertelna i wzniosła się w przestrzeń kosmiczną, a następnie osiadła na Księżycu. Podczas Święta Środka Jesieni Chińczycy składają sobie życzenia, jedzą ciastka księżycowe (yuebing) i spędzają czas z najbliższymi oglądając pełnię księżyca, czy wystrzeliwując fajerwerki. W wielu regionach Chin organizowane są parady z lampionami i pokazy tańca smoków.

Święto Narodowe ChRL

 • Data: 1 października
 • Wolne w dniach: 30 września – 6 października 2023; 1-7 października 2024

Święto Narodowe ChRL uważane jest za najważniejsze święto państwowe i upamiętnia proklamowanie Chińskiej Republiki Ludowej 1 października 1949 r. W tym czasie Chińczycy często wyruszają w podróże po kraju, przemysł turystycznym kwitnie, a ceny zakwaterowania i transportu rosną. Warto wykorzystać ten czas na wycieczkę lokalną w odleglejszą część Chin, lub krótką wycieczkę zagraniczną. Pamiętaj jednak o wcześniejszej rezerwacji noclegów i transportu!

Chiński Nowy Rok (Święto Wiosny)

 • Data: 10 lutego 2024 r.
 • Wolne w dniach: 9–15 lutego 2024 r.

Święto Wiosny to najważniejsze i najdłuższe święto w chińskim kalendarzu. Co do zasady, trwa ono 7 dni, jednak obchody wydłużone są o kolejne 14 dni. Chińczycy zwykle spędzają ten czas w rodzinnym gronie, co wiąże się z dużymi migracjami ludności wewnątrz kraju. Możesz spodziewać się tłumów w transportach publicznych oraz korków na ulicach. Podczas obchodów w większych miastach weźmiesz udział w obchodach, obejrzysz pokazy tańca lwa i smoka. W wielu większych miastach nie obejrzysz już fajerwerków, ale być może zostaną one zastąpione przez pokaz świetlny wykonany dronami lub laserami.

Chińskie Święto Zmarłych (Qingmingjie)

 • Data: 4 kwietnia 2024 r.
 • Kiedy masz wolne: 4–5 kwietnia 2024 r.

Chińskie Święto Zmarłych (Qingming Jie), nazywane również Dniem Zamiatania Grobów, to kolejne ważne święto w chińskim kalendarzu związane z kultem przodków. Na kilka dni przed świętem groby są sprzątane, a następnie Chińczycy gromadzą się przy grobach swoich zmarłych przodków, składają im ofiary takie jak pożywienie (np. ryż) i napoje (np. wino czy herbata), a także oddają cześć trzykrotnym pokłonem. Puszczane są także latawce, a groby są ozdabiane kwiatami bądź innymi drobiazgami. Jeśli planujesz wyjazd w tym okresie, koniecznie pamiętaj o możliwych utrudnieniach związanych z zamkniętymi sklepami, restauracjami i usługami.

Święto Pracy

 • Data: 1 maja 2024 r.
 • Kiedy masz wolne: 29 kwietnia–1 maja 2024 r.

Święto Pracy jest międzynarodowym świętem, obchodzonym także w Chinach. W tym czasie w największych miastach organizowane są parady, występy i inne obchody. Okres ten znany jest również jako „Golden Week”, czyli czas wolny od pracy, podczas którego wielu Chińczyków decyduje się na lokalne wycieczki lub odwiedziny u dalszej rodziny. Dlatego też w tym okresie możesz spodziewać się wzmożonego ruchu w najpopularniejszych atrakcjach turystycznych.

Święto Smoczych Łodzi

 • Data: 10 czerwca 2024 r.
 • Kiedy masz wolne: 10 czerwca 2024 r. (uczelnia może zarządzić o wydłużeniu wolnego)

Święto Smoczych Łodzi obchodzone jest piątego dnia piątego miesiąca w kalendarzu księżycowym, co w 2024 r. wypada na 10 czerwca. Zgodnie z legendą, ten dzień jest upamiętnieniem śmierci Qu Yuana – chińskiego poety, polityka i bohatera narodowego, który rzucił się do rzeki nie mogąc pogodzić się z nieprawymi decyzjami władcy Chin. Chcąc go uratować, lokalni wieśniacy przypływali na łodziach wrzucając do rzeki ryż owinięty w liście bambusa. Dlatego też podczas tego święta organizowane są wyścigi Smoczych Łodzi, oraz spożywa się zongzi, czyli kleisty ryż zawinięty w liście bambusa z różnymi dodatkami w środku. W zależności od uczelni i dni, w jakie wypada Święto Smoczych Łodzi, wolne w tym okresie zwykle trwa od jednego do trzech dni.

Zimowe i letnie przerwy semestralne

Daty przerw semestralnych w Chinach nie są jednolite, w zależności od uczelni może zaczynać się i kończyć innego dnia. Na ogół letnia przerwa zaczyna się pod koniec czerwca i kończy się wraz z początkiem września. W przypadku przerwy zimowej – zaczyna się w pierwszych dniach stycznia i trwa do drugiej połowy lutego, obejmując Chiński Nowy Rok. Dokładne daty zostaną wyznaczone przez władze uniwersytetów.

Przykładowe przerwy letnie na kilku uniwersytetach w 2023 r.:

 • Beijing Normal University: 01.07-25.08
 • Renmin University of China: 01.07-03.09
 • Beijing Jiaotong University: 26.06-01.09

Przykładowe przerwy zimowe na kilku uniwersytetach w 2023 r.:

 • Shanghai Jiaotong University: 16.01-12.02
 • Jiangsu University: 18.01-26.02
 • Tianjin University: 02.01-17.02

Podsumowanie

Studia w Chinach, to nie tylko nieustająca nauka, ale także jedyna w swoim rodzaju okazja do poznania kultury i historii tego państwa poprzez podróże i rozmowy z lokalną ludnością. Dłuższe wakacje związane ze świętami czy przerwami międzysemestralnymi warto wykorzystać na podróże po Chinach lub krótkie wycieczki zagraniczne. Pamiętaj jednak, aby na bieżąco śledzić aktualności publikowane przez uczelnie na stronie internetowej, czy na ich profilu na WeChacie, bowiem daty wolnego mogą różnić się w zależności od uczelni!

Recommended Posts