Pleco. Darmowa aplikacja, bez której studia za granicą byłyby bardzo trudne.

Pleco to mobilny słownik chińsko-angielski i angielsko-chiński wprowadzony na rynek 20 lat temu (jak zauważył Josh Horowitz – jest na rynku dłużej niż iPhone).

 

Na zaprezentowanym logo można zobaczyć chiński tradycyjny znak oznaczający rybę. Jest to aplikacja podstawowa zarówno dla osób interesujących się nauką języka chińskiego, jak i zainteresowanych robieniem biznesu w Chinach.

Dlaczego warto wykorzystać Pleco do nauki języka chińskiego?

 • Aplikacja jest cały czas rozwijana, a uwagi dotyczące znaków są na bieżąco rozpatrywane i sprawdzane. 
 
 • Działa w trybie offline.
 
 • Pozwala szybko sprawdzić dany znak (co nie jest oczywiste – zazwyczaj żeby sprawdzić znak w papierowym słowniku należy najpierw ustalić jaki podstawowy znak zawiera nasz znak docelowy, następnie ustalić ilość kresek, odnaleźć szukany znak na kartkach i dopiero sprawdzić jego znaczenie!).
 
 • Warto podziękować Pleco – całkowicie zrewolucjonizowało rynek słowników chińskiego dla obcokrajowców, ponieważ było pierwszym tego rodzaju oprogramowaniem działającym na wielu platformach.
 
 • Domyślne i darmowe słowniki wgrane w Pleco są naprawdę wystarczające zarówno do codziennego funkcjonowania, jak i do nauki do zaawansowanego etapu.
 
 • Długoletnie wsparcie: Pleco szczyci się, że niektórzy klienci, którzy dokupili słowniki w 2001 roku na zupełnie inne urządzenia, wciąż mogę ich używać na swoich smartfonach.
 
 • Pleco można pobrać ze sklepu z aplikacjami lub z oficjalnej strony w formacie .apk (przydatna informacja w Chinach, gdzie możesz nie mieć dostępu do sklepu Google Play)

Studia, biznes i kurs językowy w Chinach z Pleco.
Przegląd kluczowych funkcji.

🔹 Pozwala na sprawdzenie form uproszczonych oraz tradycyjnych znaków

W latach 50. XX wieku w Chińskiej Republice Ludowej zamieniono skomplikowane znaki tradycyjne w formę dziś używanych znaków uproszczonych. Miało to na celu walkę z analfabetyzmem. W niektórych miejscach jednak wciąż używa się tradycyjnych, bardziej skomplikowanych znaków czy to z uwagi na uwarunkowania historyczne czy estetyczne.

dla studenta: czasami poznanie formy tradycyjnej znaku pozwala na zrozumienie w jaki sposób znak został uproszczony podczas reformy pisma

dla biznesu: znaki tradycyjne są używane w Hong Kongu, Makao czy na Tajwanie

🔹 OCR

Optical Character Recognizer. Użytkownik używając kamery telefonu wskazuje interesujące go znaki (np. kartę w restauracji) a wtedy aplikacja Pleco w czasie rzeczywistym jest w stanie je rozpoznać i na życzenie użytkownika wyświetlić ich znaczenie. Co więcej, rozpoznawanie znaków działa również dla przesyłanych do Pleco zdjęć, obrazków czy zeskanowanych PDFów.

dla studenta: może uprościć przygotowywanie słówek do zadanych przez nauczyciela kart pracy lub też tłumaczeń tekstów.

dla biznesu: pozwala się pobieżnie zorientować np. jaki dokument czy też certyfikat mamy przed sobą.

🔹 Możliwości wyszukiwarki w Pleco

→ Wprowadzanie głosowe

Pleco wyposażone jest w oprogramowanie rozpoznające mowę, co pozwala wprowadzać szukane słowa głosowo. Możemy np. poprosić Chińczyka, z którym rozmawiamy o podyktowanie jakiegoś kluczowego słowa lub zdania (Pleco podzieli zdanie na oddzielne słowa i je wyszuka)

→ Pismo odręczne

Mimo popularności sylabowego systemu zapisu znaków (pinyin), na ulicy można zobaczyć Chińczyków odręcznie wprowadzających znaki na swoich smartfonach. Dla obcokrajowca funkcja ta będzie miała wartość kiedy znak jest niewyraźnie, artystycznie zapisany lub też jest zbyt mały, żeby zobaczyć jego elementy składowe. Pleco automatycznie zasugeruje podobne do narysowanego kształtu znaki i pozwoli użytkownikowi na wybór odpowiedniego.

→ Skopiuj i wklej

Pleco automatycznie podzieli wklejone zdania na wyrazy.

🔹 Zaznaczone kolorami tony

Chiński jest językiem tonalnym – miłym dodatkiem ze strony Pleco jest zaznaczanie znaków kolorem odpowiadającym danemu tonowi. Więcej o informacjach na temat znaków przeczytasz w dalszej części artykułu.

🔹 Fiszki

Pleco pozwala na dodawanie wyszukiwanych słów do zestawów fiszek. Fiszka, w odniesieniu do edukacji, to karteczka z pytaniem i odpowiedzią wspierająca proces nauki. Wartość fiszki znajduje się w przymusie „zgadywania” poprawnej odpowiedzi (znajdującej się na odwrocie) lub też możliwości przeniesienia fizycznej karteczki do innej kategorii np. nauczone, do nauczenia, do powtórzenia itp.

Pleco pozwala odtworzyć i ulepszyć ten proces w prosty sposób w wersji elektronicznej.

Jak używać funkcji fiszek?

 1. Utwórz listę fiszek.
 2. Możesz tworzyć fiszki dla każdej lekcji, żeby mieć oddzielne zestawy.
 3. Kiedy znajdziesz w słowniku słowo, którego jeszcze nie znasz, kliknij na ikonę plusa znajdującą się w prawym górnym rogu i wybierz, do którego zestawu ma zostać dodane.

🔹 Sprawdzanie słów w tekstach w formacie TXT/EPUB/DOC/PDF

Pleco pozwala na sprawdzanie słów w tekstach w formacie TXT/EPUB/DOC/PDF, a dodatkowo dla użytkowników systemu Android oferuje czytnik ekranowy. Pozwala on na sprawdzenie słówek w innej aplikacji lub stronie WWW za pomocną pływającego po ekranie widgetu (tak jak: dymki Messengera)

Pleco to komplet informacji o znaku potrzebnych do nauki języka chińskiego.

Jakich informacji o znaku dostarcza Pleco?

 1.  Znaczenie, wymowa, przykładowe zdania, jaka to część mowy
 2.  Animacja kolejności kresek (sposób zapisu znaku) z możliwością odtworzenia poszczególnych etapów (na ten moment kolejność kresek dla 20 000 znaków)
 3.  Elementy z jakich zbudowany jest znak
 4.  Słowa zaczynające lub kończące się danym znakiem (słowo składa się np. z dwóch znaków)
 5.  Zaznaczone kolorami tony
 6.  Audio (dla 34 000 znaków)

Podsumowanie

Niezależnie od tego czy wybierasz się na kurs językowy czy studia za granicą, to Pleco jest niewątpliwie najlepszym słownikiem mobilnym. Posiada funkcje, które znacznie usprawniają naukę języka chińskiego – oprócz bardzo sprawnej wyszukiwarki czy sprytnego OCR, Pleco oferuje również możliwość gromadzenia trudnych słówek i regularnego ich powtarzania tak długo, aż staną się dla Ciebie automatyczne. 

Dlaczego AsianShip?

Tylko od Ciebie zależy wartość Twojej nauki, a my, dzięki zorganizowanej sieci kontaktów w Chinach, chętnie pomożemy rozwinąć Ci jej potencjał.

 

Recommended Posts