Czym jest HSK?

Egzamin HSK (汉语水平考试, Hanyu Shuiping Kaoshi) to test biegłości w języku chińskim, do którego podchodzą obcokrajowcy, którzy nie władają tym językiem natywnie. Mimo zmian zapowiedzianych w 2020 roku (o czym można przeczytać w dalszej części artykułu), na dzień dzisiejszy egzamin składa się z sześciu poziomów: HSK 1-6, gdzie HSK 1 to poziom najniższy, a HSK 6 – najwyższy.  Oprócz egzaminu pisemnego można przystąpić także do egzaminu ustnego – HSKK (汉语水平口语考试, Hanyu Shuiping Kouyu Kaoshi), na który składają się trzy poziomy: początkujący, średniozaawansowany i zaawansowany. Jeżeli wynik egzaminu ma pomóc Ci w dostaniu się na chińską uczelnię, warto pamiętać, że certyfikat HSK jest ważny przez dwa lata począwszy od daty przystąpienia do testu.

W czym przyda Ci się certyfikat znajomości języka chińskiego HSK?

Certyfikat HSK to cenny dokument, który jest potwierdzeniem znajomości języka chińskiego. Nie tylko wzbogaci Twoje CV, ale będzie także wielkim atutem i wyróżnieniem na kompetetywnym rynku pracy. HSK może okazać się niezbędne jeśli ubiegasz się o stanowisko, na którym wymagana jest biegła znajomość języka chińskiego. Jednak nawet dla pracodawców z innych branży umiejętność porozumiewania się w tak egzotycznym języku może okazać się czynnikiem decydującym o zatrudnieniu. Co więcej, certyfikat HSK może pomóc Ci zdobyć stypendium językowe lub miejsce na wymarzonym kierunku studiów na uczelni w Chinach. Posiadanie certyfikatu HSK jest dużym atutem, na który zwraca się uwagę w procesie rekrutacji.

Jak zarejestrować się na HSK w Polsce?

Na egzamin HSK można zarejestrować się poprzez stronę http://www.chinesetest.cn/ wybierając odpowiedni poziom oraz centrum egzaminacyjne. W Polsce egzaminy przeprowadzane są przez Instytuty Konfucjusza w Poznaniu, Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu. Przed rejestracją należy upewnić się, czy dany IK przeprowadza egzamin w wybranym przez nas terminie.


Uwaga! Ze względu na pandemię COVID-19, od 2020 roku test odbywa się wyłącznie w formie zdalnej jako HSK Home Edition. Jak wskazuje nazwa, jest to egzamin przeprowadzany w domu zdającego, na własnym urządzeniu, z wykorzystaniem specjalnego oprogramowania i po spełnieniu szeregu narzuconych odgórnie wymogów (np. odpowiednia szybkość internetu, ustawienia kamery, rozdzielczość ekranu, posiadanie drugiego urządzenia z kamerą). Dodatkowo od początku 2022 roku wymogiem wzięcia udziału w egzaminie na poziomie HSK 3 lub wyżej jest przystąpienie do części pisemnej, jak i ustnej. W tym roku egzaminy zdalne odbędą się jeszcze 30 października oraz 10 grudnia. Obie edycje będą przeprowadzone przez Instytut Konfucjusza przy Uniwersytecie Wrocławskim. Wszelkie informacje odnośnie przebiegu zdalnej części egzaminu i terminów zapisów można znaleźć na stronie Instytutu. Zdecydowaną zaletą egzaminu przeprowadzonego zdalnie jest to, że wyniki można sprawdzić już po dwóch tygodniach wpisująć odpowiednie dane na stronie http://www.chinesetest.cn/

Który poziom HSK jest dla mnie odpowiedni?

HSK 1 i HSK 2 to egzaminy na najbardziej podstawowym poziomie, HSK 3 i HSK 4 – średniozaawansowanym, a HSK 5 i HSK 6 – zaawansowanym, wymagają one bogatego słownictwa i świetnej znajomości gramatyki. Trudność egzaminów wzrasta znacząco wraz z poziomem. Egzaminy HSK nie przekładają się idealnie na europejską klasyfikację CEFR. Umownie przyjmuje się, że HSK 1 to poziom nieco niższy niż A1, a HSK 6 to mniej więcej poziom C1.

HSK 1 i HSK 2

Egzaminy HSK 1 i HSK 2 dzielą się na dwie części: słuchanie i czytanie. Z każdej z tych części można zdobyć maksymalnie 100 punktów (łącznie 200 punktów), a aby zdać egzamin należy zdobyć minimum 120 punktów. Aby zdać egzamin HSK 1 wystarczy opanować około 150 podstawowych znaków i słów.  W przypadku HSK 2 jest to około 300 słów. Egzaminy te są przeznaczone dla osób, które znają podstawowe znaki i zwroty w języku chińskim. Każdy znak opatrzony jest transkrypcja pinyin.

Najczęstszym powodem przystępowania do egzaminów HSK 1 i HSK 2 jest chęć sprawdzenia swojego postępu i kompetencji językowych na początku nauki języka chińskiego.

HSK 3 i HSK 4

Egzaminy na poziomach HSK 3 – HSK 6 składają się z trzech części: słuchanie, czytanie i pisanie. Za każdą z nich można zdobyć maksymalnie 100 punktów, co łącznie daje 300 punktów. Aby zdać egzamin HSK 3 należy opanować około 600 słów, a HSK 4 – 1200. Aby zdać egzaminy HSK 3 i HSK 4 należy osiągnąć minimum 180 na 300 punktów. 

Posiadanie certyfikatu znajomości języka chińskiego na poziomie HSK 3 lub HSK 4 w znaczący sposób ułatwia proces aplikacji na stypendia językowe i studia w Chinach.

HSK 5 i HSK 6

Egzaminy HSK 5 i HSK 6 cechują się zdecydowanie większym poziomem trudności.  Zakres słownictwa, którym powinien posługiwać się zdający także jest znacznie większy – około 2500 słów w przypadku HSK 5 oraz około 5000 przy HSK 6. To poziomy odpowiednie dla osób, które biegle władają językiem chińskim oraz posiadają bogate i zróżnicowane słownictwo. Począwszy od lutego 2013 roku nie obowiązuje żaden formalny próg zdawalności tych dwóch egzaminów (wcześniej było to 180 punktów). Certyfikaty HSK 5 i HSK 6 zdane na odpowiednim poziomie są wymogiem do podjęcia studiów w języku chińskim. Mimo braku progu zdawalności, poszczególne uczelnie mogą wymagać minimum ilości punktów z HSK 5 lub HSK 6 potrzebnych do zakwalifikowania się na studia.

Przykładowe testy HSK z łatwością można znaleźć w Internecie. Dodatkowo naukę znacznie ułatwią podręczniki “HSK Standard Course” wydane przez Beijing Language and Culture University Press, które zostały zautoryzowane przez Hanban.

Nowa formuła HSK. Czy warto podchodzić do egzaminu przed jej zmianą?

W 2020 roku osoby zainteresowane nauką języka chińskiego obiegła informacja o zmianie formuły egzaminu, która miała zostać wdrożona w lipcu 2021 jako “HSK 3.0”. Zgodnie z nią poziomy egzaminu mają być podzielone na “3 stopnie i 9 poziomów” (三等九级). W związku  z tą zmianą HSK 1-3 byłyby poziomem podstawowym, HSK 4-6 – średniozaawansowanym,      a HSK 7-9 – zaawansowanym. Zmianie ma ulec także zakres materiału, którego opanowanie wymagane jest, aby zdać konkretny poziom. Mimo, że nowa formuła egzaminu z pewnością zostanie wdrożona w życie w najbliższej przyszłości, póki co egzaminy odbywają się na starych zasadach. Dlatego też zachęcamy, aby osoby zainteresowane rozpoczęciem studiów w Chinach w najbliższej przyszłości lub chcące sprawdzić swój poziom języka chińskiego nie odkładały swoich planów na daleką przyszłość.

Recommended Posts