Chiny zajmują ogromne terytorium, na które składają się liczne aglomeracje miejskie, o różnym rozmiarze i gęstym zaludnieniu. Te aglomeracje niewątpliwie wychodzą naprzeciw potrzebom mieszkańców, ułatwiając im codzienne, sprawne funkcjonowanie dzięki transportowi publicznemu. Jeśli rozpoczynasz właśnie studia w Chinach, z pewnością chcesz dobrze wykorzystać również czas wolny i krótkie przerwy w nauce. Odkrywanie chińskich atrakcji poprzez podróże to jedna z najlepszych form wypoczynku, a jednocześnie doskonalenia nauki języka chińskiego. Nasz poradnik pomoże Ci zaplanować eksplorację tego niesamowitego kraju, w szczególności pod kątem logistycznym. Wskażemy Ci najbardziej optymalne środki transportu oraz ich koszt, a także przydatne do podróżowania aplikacje.  

Chiny posiadają bardzo dobrze rozbudowaną sieć komunikacji międzymiastowej, w której ofertę wchodzą liczne linie kolejowe, autostrady, lotniska oraz porty. Na nie mniejszą uwagę zasługuje jednak komunikacja wewnątrz aglomeracji miejskich. Oparta jest o dobrze rozbudowaną sieć metra, a także liczne połączenia autobusowe. To właśnie te środki transportu wykorzystywać będziesz studiując w Chinach. W poniższym wpisie przybliżymy Ci zasady korzystania także z miejskich środków lokomocji. Z naszymi niezawodnymi aplikacjami i protipami, nawet w godzinach szczytu, kiedy korki osiągają rekordowe statystyki, dotrzesz do celu punktualnie.

Studia w Chinach, a środki lokomocji - jak wybrać najkorzystniejszy rodzaj transportu?

W celu przemieszczania się wewnątrz miast, z punktu widzenia studenta, najbardziej optymalne będą cztery opcje: metro, rower publiczny, autobus i taksówka.

Możliwe jest również wynajęcie skutera wraz z kierowcą, jednak przez wzgląd na własne bezpieczeństwo, odradzamy korzystanie z tego środka lokomocji.

Metro:

Metro jest najszybszym i relatywnie niedrogim środkiem transportu. W tej chwili linie metra znajdziemy w 33 chińskich miastach. Większość znaczących aglomeracji, w tym momencie, posiada kilka linii metra. Aby uzmysłowić sobie tempo rozwoju tej formy komunikacji, warto wskazać, że w 2017 roku, metro występowało nie w 33, a jedynie w 23 chińskich miastach. W związku z faktem, iż ten środek lokomocji, rozpowszechnił się w Chinach stosunkowo niedawno, kolejki oraz stacje metra są bardzo nowoczesne. Posiadają również liczne zabezpieczenia, takie jak automatycznie zamykające i otwierające się drzwi, odgradzające peron od tunelu.

Koszt przejazdu, zależny jest od taryfy obowiązującej w danym mieście oraz liczby przejechanych stacji. Za jednorazowy przejazd zapłacimy od 50 gr do 5 zł. Użytkownicy metra, mogą nabyć specjalną kartę, którą można doładować pieniędzmi, dzięki czemu nie trzeba każdorazowo kupować biletu. Za pomocą karty, można opłacać nie tylko przejazdy metrem, ale również autobusem. Jeśli chcemy dokonać zakupu biletu, jest to możliwe w jednej z maszyn, które znajdują się na stacjach metra. Korzystanie z nich możliwe jest w języku chińskim lub angielskim. W celu zakupu biletu, należy wybrać na mapie stację, do której chcemy dojechać, a następnie dokonać płatności (gotówką, chińska kartą lub aplikacją mobilną weChat lub alipay). Jeżeli chcemy nabyć kartę z możliwością doładowania, to należy udać się do kiosku na stacji.

Do zalet metra należą:

  • niesamowita punktualność
  • szybkość przejazdu
  • relatywnie niska cena
  • możliwość uniknięcie korków (które w Chinach bywają bardzo uciążliwe)

Należy pamiętać, że metro nie jest czynne całą dobę, przykładowo w Xi’an pierwszy pociąg odjeżdża o godz 6:30, natomiast ostatni o godz 22.

Rower publiczny:

Rower publiczny to środek transportu, który w połączeniu z metrem, pozwala uzyskać niemalże pełną mobilność w obrębie aglomeracji miejskiej. Zasady korzystania z rowerów publicznych w Chinach różnią się od tych, które obowiązują w Polsce. Przede wszystkim, w Chinach nie ma specjalnych stacji dokujących dla rowerów. Można go zostawić w dowolnym miejscu, ale w taki sposób, by nie utrudniał on innym użytkownikom korzystania z drogi/ chodnika. Jedynym ograniczeniem przy korzystaniu z rowerów miejskich jest konieczność pozostawienia ich przy drodze i brak możliwości wprowadzenia na teren prywatnego kompleksu mieszkalnego. Ponadto, aby skorzystać z roweru publicznego, konieczne jest pobranie dedykowanej aplikacji i rejestracja. Podczas rejestracji i zakładaniu konta, należy wysłać swoje zdjęcia oraz zdjęcia paszportu, a w niektórych przypadkach trzeba również wpłacić zwrotny depozyt, wynoszący ok 200 zł. Po dokonaniu rejestracji, korzystanie z rowerów to koszt ok. 20 zł miesięcznie w przypadku wykupienia abonamentu. Aplikacja dostępna jest również w j. angielskim. Każdy rower wyposażony jest w blokadę tylnego, koła, którą odblokowuje się poprzez zeskanowanie kodu QR za pomocą aplikacji. Po zakończonym przejeździe, zapinamy blokadę i zostawiamy rower.

Komfort korzystania z roweru, polega na tym, że możemy wziąć rower spod akademika, dojechać na nim do stacji metra, przejechać metrem w okolice miejsca docelowego, aby finalnie po opuszczeniu metra, odblokować kolejny rower i dojechać pod interesujący nas adres. Dlatego jest to korzystne rozwiązanie dla osób, które postanowiły rozpocząć studia w Chinach.

Mapa metra w Pekinie (https://www.travelchinaguide.com/cityguides/beijing/subway-map.htm)

Autobus miejski:

Korzystanie z autobusu miejskiego, uzasadnione jest w przypadkach, gdy nie mamy możliwości dotarcia do celu metrem lub miejsce docelowe jest na tyle daleko, że dotarcie tam rowerem zabrałoby zbyt dużo czasu. W Chinach, opłaty za przejazd autobusem, dokonuje się w momencie wejścia do niego. Opłata jest stała, niezależna od liczby przejechanych przystanków. Cena różni się nieznacznie, w zależności od miasta i wynosi między 1- 2 zł. Zapłacić możemy gotówką lub za pomocą tej samej karty, którą wykorzystujemy do opłacania przejazdów metrem. W celu ustalenia, którym numerem autobusu należy dotrzeć w dane miejsce, najlepiej posłużyć się aplikacją Baidu Maps– chińskim odpowiednikiem Google Maps. Po wpisaniu adresu, aplikacja wyznaczy nam trasę, określi stację, godzinę odjazdu oraz numer autobusu. W niektórych przypadkach, konieczne będzie skopiowanie i wklejenie adresu po chińsku.

Taksówka:

Taksówki w Chinach, to bardzo wygodny i stosunkowo niedrogi środek transportu. Największym minusem przemieszczania się taksówkami, jest stanie w korkach w godzinach szczytu. Każde chińskie miasto ma swój własny, charakterystyczny kolor, na który pomalowane są taksówki, dzięki temu bardzo łatwo je zlokalizować. W Chinach kierowcy nie korzystają z własnych samochodów, przez co wszystkie taksówki mają zbliżony standard. Samochody danej korporacji różnią się głównie rokiem produkcji. Taksówkę najłatwiej będzie nam złapać poprzez danie sygnału (machanie ręką) przejeżdżającemu kierowcy. O tym, czy dana taksówka jest wolna, czy nie, informuje nas świecący się (taksówka wolna) lub zgaszony (taksówka zajęta) napis 空车 na dachu. Należy pamiętać, że kierowcy nie wszędzie mogą się zatrzymywać. W Szczególności dotyczy to ulic wielopasmowych. W przypadku wzywania kierowcy na takiej ulicy, najprawdopodobniej zostaniemy przez niego zignorowani.

Opłaty za taksówki w Chinach, są niższe w stosunku do tych obowiązujących w Polsce. Dla przykładu w Xi’an, opłata początkowa wynosi 8,5 RMB (4,5zł) i pozwala przejechać 3 km, każdy kolejny kilometr to koszt 2 RMB (1,1 zł). Po przejechaniu 12 km, opłata wzrasta do 3 RMB (1,6 zł) za kilometr, by zrekompensować taksówkarzowi prawdopodobny powrót pustym samochodem. Nocna stawka to z kolei 9,5 RMB opłaty początkowej oraz 2,4 RMB za dodatkowe kilometry.

W związku z faktem, iż niewielu taksówkarzy w Chinach mówi w języku angielskim, warto zadbać o to, by mieć w telefonie wszystkie ważne dla nas adresy zapisane w języku chińskim (szczególnie adres uniwersytetu). Co więcej, należy nosić w portfelu wizytówkę lub kartkę z adresem uniwersytetu, na wypadek, gdyby rozładował nam się telefon. W ten sposób zaoszczędzimy sobie stresu i zawsze bezpiecznie wrócimy do akademika.

W taksówkach, można dokonywać płatności za pomocą aplikacji takich jak WeChat lub Alipay lub gotówką.

Alternatywą dla taksówek, a jednocześnie chińskim odpowiednikiem Ubera, jest aplikacja DiDi. Zasada działania aplikacji jest taka sama jak w przypadku Ubera- samochód zamawia się z poziomu aplikacji, za z góry ustaloną stawkę.

Podróże międzymiastowe w Chinach - rodzaje transportu i procedury.

Trzy najważniejsze środki lokomocji, pozwalające na przemieszczanie się między chińskimi miastami to: samolot, pociąg i autobus. Korzystanie z każdego z nich wiąże się z innymi procedurami.

Samolot:

Z uwagi na rozmiar Chin, samolot stanowi jeden z podstawowych środków transportu pomiędzy chińskimi prowincjami. Przykładowo, lot z Pekinu do Chengdu trwa ok. 3 godzin. Chiny obecnie obsługują ok. 1000 wewnętrznych połączeń lotniczych oraz ok. 250 połączeń międzynarodowych. Głównymi węzłami dla komunikacji międzynarodowej są Pekin, Szanghaj, Hong Kong i Kanton. Jakość obsługi, zarówno na chińskich lotniskach jak i na pokładach samolotów, obsługiwanych przez chińskie linie lotnicze, nie odbiega od standardów przyjętych w krajach zachodnich. W przypadku podróży wewnątrz Chin, podróżującym klasą ekenomiczną, przysługuje bagaż nadawany, o wadze maksymalnej 20 kg, natomiast jeżeli korzystamy z lotów międzynarodowych, to możemy zabrać dwie walizki o wadze nieprzekraczającej 23 kg (zasady te, mogą ulec zmianie, każdorazowo przed wykupieniem lotu zaleca się zapoznać z polityką bagażową danej linii lotniczej).

W przypadku podróży wewnątrz Chin, należy udać się na lotnisko 2h przed odlotem. Cała procedura (Boardingu), jest prosta i nie powinna zająć dłużej niż 1h.

Korzystając z lotów międzynarodowych, należy przybyć na lotnisko przynajmniej 3h przed odlotem. Konieczne będzie przejście kontroli paszportowej.

Oznaczenia na wszystkich lotniskach w Chinach, występują są w dwóch językach tj. chińskim i angielskim. Zakupu biletów lotniczych, najlepiej dokonywać za pośrednictwem strony internetowej: www.ctrip.com.

Pociąg:

Kolej, to obok samolotu, drugi, najpopularniejszy środek lokomocji w Chinach. Całkowita długość torów kolejowych wynosi obecnie ok 125 tys. km, z czego ponad 22 tys. to kolej wysokich szybkości, która porusza się ze średnią prędkością 200 – 300 km/h. Ten środek transportu, pozwala dojechać do nawet najbardziej oddalonych od miasta wiosek i gór w Chinach. Standard podróży w kolejach wysokich prędkości, możemy określić jako bardzo zbliżony do standardu podróży samolotem. Nowoczesne wnętrze, wyposażone jest w siedzenia automatycznie dostosowujące się do kierunku jazdy. Pasażerowie mają także możliwość dostosowania kąta oparcia oraz mogą korzystać z małego stoliczka, przytwierdzonego do siedzenia przed nimi. Co więcej, pociągi wyposażone są w gniazda oraz wifi. Zakupu biletów kolejowych można dokonać na dwa sposoby: bezpośrednio na stacji kolejowej lub przez Internet ( www.12306.cn)

 

W celu odbycia podróży pociągiem, konieczne jest wylegitymowanie się paszportem. W przypadku zakupu biletów przez internet, musimy je odebrać po przyjeździe na dworzec. Maszyny nie są kompatybilne z zagranicznymi paszportami, dlatego konieczne jest udanie się do okienka, gdzie przeważnie występuje dosyć długa kolejka. Zalecamy, aby na dworzec przyjechać przynajmniej jedną godzinę przed planowanym odjazdem pociągu. Bilety na pociąg można kupić przez internet z 30 dniowym wyprzedzeniem lub z 28 dniowym wyprzedzeniem na stacji. Oznaczenia na dworcach w Chinach są w dwóch językach: chińskim i angielskim.

Autobusy:

Autobusy międzymiastowe, podobnie jak pociągi, pozwalają się przemieszczać pomiędzy prowincjami oraz o obrębie nich. Autobusy są tańsze od pociągów, jednak podróż nimi zazwyczaj trwa dłużej i jest mniej komfortowa. Bilety na autobus kupujemy na stacji autobusowej. Nie trzeba posiadać ze sobą paszportu

Jak widzisz, Chiny, pomimo ogromnych rozmiarów, są doskonale przystosowane do sprawnego przemieszczania się – nie tylko na terenie miast, ale także między prowincjami oraz międzynarodowo. Dwujęzyczne oznaczenia na dworcach i stacjach, ułatwią Ci naukę języka chińskiego i utrwalanie sobie podstawowych znaków. Przejrzyste procedury dla podróżujących, pozwalają uniknąć stresu, a po pobraniu odpowiednich aplikacji, jesteś właściwie gotowy do drogi!

Recommended Posts