Chcąc wjechać na terytorium Chin kontynentalnych jako obywatel Polski jesteś zobowiązany do wylegitymowania się ważną wizą wjazdową. Nie licząc wiz dyplomatycznych, do uzyskania możliwych jest 12 różnych rodzajów wiz, w zależności od celu podróży. Ciebie, jako przyszłego studenta, interesują dwie kategorie:

 • X (wiza studencka)
 • L (wiza turystyczna)

Dzięki naszemu poradnikowi dowiesz się jak zaaplikować o wizę studencką. Krok po kroku przeprowadzimy Cię przez całą procedurę wizową, wskażemy potrzebne dokumenty i przydatne linki. W poniższym wpisie, znajdziesz również informację na temat wizy turystycznej oraz przedłużenia wizy studenckiej na terenie Chin. 

Jest to kompletny instruktaż wizowy dla studentów rozpoczynających studia w Chinach. Znajdziesz w nim wszelkie informacje potrzebne do przejścia tego procesu.

Wiza studencka - dla kogo i na jakich zasadach

Wiza studencka X:

Wiza studencka X wydawana jest osobom, których celem przybycia do Chin jest pobieranie nauki. Mimo, iż posiadacze wizy studenckiej nie posiadają uprawnień do pracy zarobkowej, mogą odbywać praktyki zawodowe po uzyskaniu zgody uczelni, na której studiują.

Wiza studencka dzieli się na dwie podkategorie:

 • X1: Z reguły wydawana jest studentom, których okres planowanej edukacji w Chinach przekracza 180 dni. Posiadacze tej podkategorii mają możliwość przekraczania granicy kraju dowolną ilość razy. Jest to szczególnie przydatne, gdy planuje się powrót do domu na wakacje lub wycieczkę do kraju trzeciego.
 • X2: Z reguły wydawana studentom, których okres planowanej edukacji w Chinach nie przekracza 180 dni. Posiadacze tej podkategorii nie mają możliwości wielokrotnego przekraczania granicy kraju – po jego opuszczeniu muszą aplikować o nową wizę.
Wiza turystyczna L:

Wiza turystyczna wydawana jest na okres od 30 do 90 dni. W zależności od przedstawionego planu podróży posiadacze mogą otrzymać możliwość jednokrotnego lub wielokrotnego przekraczania chińskiej granicy. Wizę tej kategorii można uzyskać bardzo łatwo, jednak nie pozwala ona na naukę w Chinach ani odbywanie praktyk zawodowych. Taka wiza będzie odpowiednia dla osób, którzy zamierzają przyjechać w odwiedziny.

Proces aplikacyjny o wizę studencką w Polsce - dokumenty i procedura

Przygotowania do aplikacji o wizę studencką warto rozpocząć już na około jeden miesiąc przed planowaną datą wylotu. Cały proces, od momentu złożenia aplikacji, do momentu otrzymania wizy nie powinien zająć więcej niż jeden tydzień.

Potrzebne będą następujące dokumenty:
 • paszport ważny przynajmniej 6 msc.
 • aktualna fotografia, w formacie takim jak do paszportu
 • kserokopia pierwszej strony paszportu ze zdjęciem
 • list z uczelni, potwierdzający przyjęcie na studia w Chinach/ kurs języka chińskiego (Admission Notice)
 • JW201 / JW202 form (formularz pozwalający ubiegać się o wizę studencką) wydawany przez uczelnię razem z Admission Notice
 • potwierdzenie zakupu biletów w jedną stronę (w przypadku wizy X1) lub w dwie strony (w przypadku wizy X2)
 • wypełniony wniosek wizowy
 • osoby niebędące obywatelami Polski w momencie aplikacji o wizę muszą przedstawić dokument potwierdzający ich legalny pobyt na terytorium RP

Wniosek o wizę, możesz złożyć w Konsulacie Generalnym Chińskiej Republiki Ludowej w Gdańsku lub w Centrum Wizowym w Warszawie.

Link prowadzący do wniosku wizowego w centrum wizowym:

https://bio.visaforchina.org/WAW2_EN/

Aplikacja o wizę studencką krok po kroku:
 1. kliknąć w powyższy link prowadzący do centrum wizowego;
 2. kliknąć w niebieski napis Quick Access;
 3. na dole strony kliknąć w New Application Form;
 4. należy zaakceptować regulamin poprzez kliknięcie w niebieski przycisk na dole strony;
 5. wybieramy opcję : “Start a new application form”;
 6. uzupełniamy nasze dane personalne. Bardzo ważne, aby były zgodne z tymi w paszporcie, tzn. jeżeli ktoś ma dwa imiona w paszporcie, to wpisuje obydwa w rubryce: “Given name(s);
 7. uzupełniamy pozostałe informacje wymagane przez formularz tj. informacje o nauce i pracy (jeżeli nie skończyliśmy jeszcze żadnej szkoły wyższej, możemy wpisać ukończone liceum i/lub studia, w trakcie których jesteśmy), dane najbliższych członków rodziny (imię i nazwisko, wiek, wykonywany zawód), informacje na temat wcześniej odbytych podróży do Chin, informacje na temat zapraszającego nas uniwersytetu;
 8. należy wydrukować wypełniony wniosek i podpisać odręcznie we wszystkich wskazanych miejscach.
 9. podpisany wniosek, wraz z wymienionymi wcześniej dokumentami, należy zanieść do centrum wizowego. Na wizytę w Centrum Wizowym trzeba się wcześniej umówić.

Aby umówić się na wizytę w Centrum Wizowym należy:
 1. kliknąć w ten sam co wcześniej link prowadzący do Centrum Wizowego;
 2. kliknąć w niebieski napis Quick Access;
 3. na dole strony kliknąć w Appointment (Application);
 4. wypełniamy krótki formularz;
 5. wybieramy dogodny dzień i godzinę spotkania. Możliwe jest umówienie spotkania, najdalej na 2 tygodnie naprzód. Niemożliwe jest umówienie spotkania w dniu wizyty. Jeśli przyjdziemy do Centrum Wizowego bez umówionej wizyty, będziemy na samym końcu kolejki oczekujących. Na wizytę należy przyjść punktualnie. Centrum Wizowe otwarte jest w godzinach 9 -15, a wnioski o wizę ekspresową przyjmowane są tylko do godz. 11:30;
 6. po przybyciu do Centrum Wizowego otrzymamy numerek, sprawdzona zostanie również kompletność naszych dokumentów;
 7. udajemy się do poczekalni i oczekujemy na wywołanie naszego numerka;
 8. wniosek składamy w okienku, urzędnik sprawdzi formalną poprawność naszego wniosku. Drobne błędy będzie można poprawić w jego obecności, jednak w przypadku wystąpienia tych poważniejszych konieczne będzie wygenerowanie nowego wniosku. Zalecamy dokładne sprawdzenie poprawności wypełnionego wniosku przed wizytą w centrum wizowym.

Czas oczekiwania oraz koszt wizy zależy od trybu aplikacji:
 • Tryb zwyczajny – czas oczekiwania od 4 do 7 dni roboczych, koszt 445 zł
 • Tryb ekspresowy – czas oczekiwania od 2 do 3 dni, koszt 645 zł
 • Tryb super ekspresowy – czas oczekiwania od 1 do 2 dni, koszt 790 zł

Jak przedłużyć wizę na terenie Chin?

W celu przedłużenia wizy, będąc na terenie Chin kontynentalnych należy udać się do najbliższego punktu PSB (Public Security Bureau). Musimy zabrać ze sobą następujące dokumenty:

 • paszport ważny przynajmniej 6 msc.;
 • aktualna fotografia, w formacie takim jak do paszportu;
 • kserokopia pierwszej strony paszportu ze zdjęciem;
 • kserokopia aktualnej wizy;
 • list z uczelni, potwierdzający kontynuację nauki na studiach/kursie;
 • JW201 / JW202 form (formularz pozwalający ubiegać się o wizę studencką) wydawany przez uczelnię razem z admission notice;
 • wniosek wizowy ( wypełnia się go na miejscu);
 • potwierdzenie zameldowania z policji (dotyczy osób mieszkających poza terenem uniwersytetu);

Po złożeniu wszystkich dokumentów wraz z paszportem, otrzymujemy potwierdzenie, które do momentu wydania paszportu z nową wizją, służy jako dokument tożsamości. Okres oczekiwania na wizę to ok 30 dni, a jej koszt to ok 220 zł.

Na tym kończy się logistyka i cała papierologia związana z aplikowaniem o wizę studencką. Poradnik został stworzony tak, aby w trakcie aplikacji na studia w Chinach sprawy urzędowe nie spędzały Ci snu z powiek. Pamiętaj – kluczowe jest posiadanie wskazanych dokumentów i uważne wypełnianie wniosków.

Recommended Posts