Studia za granicą w Chinach to fantastyczna okazja do poznania kultury i historii jednej z najstarszych cywilizacji świata. Kraj ten ma tak wiele do zaoferowania, niezależnie od tego, czy chcesz się zrelaksować na plaży, czy też szukasz przygód, takich jak piesze wycieczki. Dla osób, które chcą odkryć piękno różnorodnych kultur, geograficzna bliskość egzotycznych, jak i mało poznanych państw, oraz bogata oferta lotów międzynarodowych z niemal wszystkich miast sprawia, że w trakcie studiów odkrywać możemy wszystkie uroki Azji. W tym wpisie znajdziecie kilka pomocnych wskazówek dotyczących podróży zagranicznych podczas studiów w Chinach.

Podróże z Chin – kiedy najlepiej podróżować?

Przed zaplanowaniem podróży warto zapoznać się z kalendarzem akademickim, w którym zawierają się co najmniej trzy przerwy. Jesienią studenci mają przerwę w nauce trwającą około dwóch tygodni. Jest to związane ze Świętem Środka Jesieni (中秋节), które przypada w październiku. W tym czasie możliwe jest zorganizowanie krótkiego pobytu za granicą, który nie będzie kolidował z rozpoczęciem zajęć na uczelni po powrocie.

Z kolei Chiński Nowy Rok trwa około jednego miesiąca i przypada na styczeń lub luty. Oznacza to, że jeśli chcesz odwiedzić inne kraje w okresie Bożego Narodzenia/Nowego Roku, musisz pamiętać o odpowiednim zaplanowaniu swoich podróży, aby nie przegapić zajęć po powrocie z wakacji. Warto pamiętać, że okres Chińskiego Nowego Roku to największa migracja we współczesnym świecie, oznacza to przeładowane plaże i wyższe ceny w hotelach niemal całej Azji Południowej. Dlatego w tym okresie warto rozważyć powrót do Polski, lub odwiedzenie mniej wakacyjnej, jednak równie bogato kulturowej destynacji, takiej jak Japonia czy Korea. W tym okresie zdecydowanie odradzamy zwiedzanie Tajlandii, Bali, Filipin, etc.

Wakacje letnie trwają dwa miesiące (lipiec i sierpień), co oznacza mnóstwo czasu na dalekie podróże międzynarodowe! Ten właśnie okres jest doskonałym czasem na zwiedzanie tropikalnych miejsc, jak Phuket, Koh Samui, Bali czy Langkawi. Należy jednak wziąć pod uwagę porę deszczową w miejscach jak Bali czy Tajlandia, która przypada na okres od listopada do kwietnia.

Koszty podróży z Chin

Ze względu na bliskie położenie geograficzne i liczne połączenia lotnicze, większość podróży można zorganizować za ułamek ceny w porównaniu do podróży z Polski. Przykładowo, koszt lotu z Chengdu w Chinach do Bangkoku to koszt około 300-400 zł, zakładając że podróżujemy poza okresem Chińskiego Nowego Roku, kiedy ceny potrafią wzrosnąć do 2000-3000 zł. Wybór okresu wakacyjnego (lipiec – sierpień) może pomóc w zaoszczędzeniu nam sporej ilości gotówki, zarówno przy rezerwacji lotu jak i noclegów na miejscu.

Zatoka w Wietnamie

Ile wydamy w najpopularniejszych destynacjach Azji?

Odliczając koszty lotu, koszty życia oraz noclegów w krajach rozwijających się są znacznie niższe niż te, do których przywykliśmy w Europie. Na przykład cena za nocleg w hotelu, w którego ofertę wchodzi również śniadanie i prysznic to około 20-30 USD. Dzięki temu urlop w Tajlandii może kosztować tylko 60 USD na kilka dni podróży 🙂

Oczywiście jedną z głównych zmiennych jest kierunek naszej podróży. W miejscach takich jak Japonia, czy Korea Południowa wydamy zdecydowanie więcej niż w Wietnamie czy na Filipinach.

Wiele zależy również od tego w jaki sposób wypoczywamy – czy wystarczy nam backpacking, czy poszukujemy 5* resortów z egzotycznymi miejscami do nurkowania. Przed podróżą warto sprawdzić takie portale jak:

  • Airbnb / Couchsurfing / Booking (noclegi)

  • Nomadlist (koszty życia, forum) – w dalszej części artykułu zdradzimy dodatkowe źródło informacji o kosztach życia w danych lokalizacjach

  • Viator (atrakcje)

 
turystka przed świątynią

Podróże poza utartym szlakiem – mniej oczywisty plan podróży po Azji

W Azji jest wiele miejsc do odkrycia, ale wiele osób myśli tylko o popularnych destynacjach. Jeśli nie jesteś zainteresowany spędzaniem całego czasu w świątyniach i centrach handlowych, spójrz na tę mniej uczęszczaną trasę w najbardziej niedocenianych krajach Azji Południowo-Wschodniej:

Wietnam – Mimo, że jest to jeden z najbiedniejszych krajów świata, Wietnam oferuje obfitość naturalnego piękna z dziewiczymi plażami, takimi jak te w pobliżu Nha Trang lub Mui Ne; jeziora, takie jak Ba Be lub Da Lat; tarasy ryżowe, które rozciągają się na zielonych zboczach i lasy, po których wędrują dzikie słonie. Miłośnicy kultury znajdą tu niesamowite buddyjskie pagody, takie jak Pagoda Cytadeli w Hue.

Nepal – Nepal jest krajem o zapierających dech w piersiach krajobrazach, bogatej kulturze i historii. Nepalczycy są gościnni, szczerzy i przyjaźnie nastawieni do gości, którzy przybywają z każdego zakątka świata. Jednym z doskonałych miejsc na trekking mogą być Himalaje. Możesz też udać się na zwiedzianie Doliny Katmandu. Góry Nepalu są idealnym miejscem dla fanatyków narciarstwa, którzy są stęsknieni śniegu i wyjątkowej kultury mieszkańców tego mało znanego kraju.

Wyspy Mentawai – archipelag małych wysp na Oceanie Indyjskim. Posiadają one charakterystyczną kulturę z wieloma pierwotnymi tradycjami, takimi jak obrządki szamanistyczne, które nigdy nie zostały wyparte z ich kultury i przetrwały tysiące lat. . Jest to opcja dla osób chcących oderwać się od cywilizacji (na większości wysp nie uświadczymy zasięgu) oraz dla fanów surfingu. Wyspy uznawane są za mekkę surferów z całego świata.

Protipy podróży po Azji – co warto wiedzieć (z naszego doświadczenia)

Dotrwałeś/-aś do końca postu? Świetnie! Teraz czas na kilka dodatkowych wskazówek.

Podróżuj z przyjaciółmi poznanymi w Chinach – w trakcie studiów poznasz wiele osób pochodzących z okolicznych państw Azji. Zawarcie przyjaźni otwiera drogę do wspólnych podróży po krajach, z których pochodzą te osoby. Z własnego doświadczenia wiemy, że ludzie z Tajlandii, Wietnamu i Korei Południowej są bardzo gościnni i z przyjemnością oprowadzą Was po swoim kraju. Poznanie kultury z perspektywy lokalsów i odkrycie miejsc nieznanych turystom to wartość, jakiej nie zapewni Wam nawet najdroższe wycieczki oferowane przez biura podróży. Dodatkowo, taka opcja zazwyczaj obniża koszty całej podróży.

Sprawdź grupy na Facebooku – na Facebooku jest wiele grup poświęconym cyfrowym nomadom, czyli osobom pracującym zdalnie w bardziej egzotycznych zakątkach świata. Znajdziesz tam wielu ludzi, którzy są zainteresowani podróżowaniem w grupie i mogą zaoferować cenne porady, jak najlepiej wykorzystać swój wyjazd, oraz co ważniejsze: przedstawią Wam realne koszty życia w danym miejscu. o pierwsze pozwoli to oszacować całkowity koszt wyjazdu, a po drugie zredukujecie ryzyko przepłacania za nocleg czy taksówki.

Jak znaleźć taką grupę? W wyszukiwarce Facebooka wpisz: Digital Nomads + Nazwa miejsca [Bali / Thailand / Chiang Mai / Philippines, etc.]

Podsumowanie – możliwości podróży w trakcie studiów w Chinach

W świetle niedawnego kryzysu epidemiologicznego pisanie o podróżach może wydawać się abstrakcją. Z drugiej jednak strony obserwujemy powolny powrót do normalności i wierzymy, że wpis spełni swoją rolę i pomoże Wam zaplanować przygodę jaką są studia zagraniczne i odkrywanie nowych kultur oraz światów w trakcie tej niezwykłej podróży.

Dlaczego AsianShip?

Tylko od Ciebie zależy wartość Twojej nauki, a my, dzięki zorganizowanej sieci kontaktów w Chinach, chętnie pomożemy rozwinąć Ci jej potencjał.

 

Recommended Posts