Studia w Chinach – po chińsku czy po angielsku?

Myślisz o studiach w Państwie Środka? Jeden z podstawowych dylematów, przed jakim staniesz jeszcze przed aplikacją na studia, to w jakim języku studiować – po chińsku, czy po angielsku? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, i o ile studia wykładane języku chińskim mogą brzmieć przerażająco, to chętnych nie brakuje. Rozwiązanie to bowiem ma swoje plusy, które opisujemy w dalszej części artykułu.Podstawowe pytania jakie kandydaci zadają przed podjęciem studiów w Chinach to:
– Na jakim poziomie wykładowcy mówią po angielsku?
– Ile na prawdę potrzeba czasu, by nauczyć się języka chińskiego?
– Jakie rozwiązanie jest bardziej opłacalne?
W poniższym artykule postaramy się rozwiać przynajmniej część z powyższych wątpliwości.

Jaki jest poziom angielskiego wykładowców na chińskich uczelniach?

Obecnie w ofercie chińskich uniwersytetów znajduje się wiele kierunków, na których zajęcia prowadzone są po angielsku. Chińczycy mają świadomość uniwersalności języka angielskiego. Zdecydowana większość kadry nauczycielskiej biegle się nim posługuje, w szczególności w bardziej rozwiniętych miastach takich jak Pekin, Szanghaj, Nankin czy Kanton. Wykładowcy wysyłani są regularnie na szkolenia zagraniczne do krajów anglojęzycznych, gdzie mają okazję nabrać biegłości w posługiwaniu się językiem obcym w praktyce. W przypadku kursów językowych w klasach przeznaczonych dla osób początkujących zagadnienia gramatyczne oraz nowe słownictwo wyjaśniane są w języku angielskim. Z biegiem czasu, wraz ze wzrostem biegłości językowej studentów, język angielski stopniowo zostaje zastąpiony językiem chińskim, dzięki czemu postępy w nauce stają się szybsze.

Czy lepiej studiować po angielsku czy po chińsku?

W przypadku kierunków wykładanych w języku angielskim poziom biegłości językowej wykładowców nie stanowi problemu. Wobec tego, na pierwszy rzut oka wybór kierunku nauczanego w języku angielskim wydaje się być najbardziej logicznym wyborem. Zwłaszcza z punktu widzenia Europejczyka, który nie miał wcześniej związku z językiem chińskim.  Jest to oczywiście najwygodniejszy wybór, jednak system edukacji oraz program stypendialny oferuje drugą, bardzo interesującą alternatywę.  Są to studia w języku chińskim poprzedzone rocznym bądź dwuletnim przygotowawczym kursem językowym. W przypadku wyboru tej opcji, również koszt kursu zostaje pokryty przez stypendium rządowe. Co więcej, taki wybór wiąże się ze zwiększonym szansami na otrzymanie pełnego stypendium pokrywającego nie tylko czesne wraz z zakwaterowaniem, ale również bieżące wydatki w postaci comiesięcznego grantu. Z perspektywy czasu ukończenie studiów w języku chińskim zapewnia przewagę na rynku pracy dzięki połączeniu wiedzy specjalistycznej oraz biegłej znajomości najpopularniejszego języka na świecie.

Ile naprawdę potrzeba czasu by nauczyć się języka chińskiego?

Na to pytanie trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć, gdyż wiele zależy od osobistych predyspozycji. Postaramy się jednak określić przybliżony czas potrzebny na opanowanie poszczególnych poziomów biegłości. By zostać przyjętym na studia po chińsku należy uzyskać certyfikat HSK4 wymagający znajomości około 1250 znaków. Certyfikat ten można  zdać po ok. roku intensywnej nauki bez wcześniejszego przygotowania. Poziom HSK5 (znajomość ok 2500 znaków) standardowo osiąga się po 2 latach nauki języka. Dla porównania przyjmuje się, że do swobodnego przeczytania ze zrozumieniem chińskiej gazety wymagana jest znajomość ok 2000-3000 znaków. Należy zaznaczyć, iż kursy przygotowawcze do studiów charakteryzują się zwiększoną intensywnością w stosunku do standardowych kursów językowych oraz wzbogacone są o przedmioty związane ze studiowanym w przyszłości kierunkiem takie jak: matematyka, biologia itd. Pozwala to na przyswojenie niezbędnego w toku dalszej nauki słownictwa specjalistycznego.

Podsumowując, decyzja o wyborze języka wykładowego jest równe ważna co wybór samego kierunku.  Kierunki prowadzone w języku angielskim, polecane są dla osób, które nie czują się na siłach, by podejmować się nauki języka chińskiego. Zachęcamy jednak do połączenia studiów oraz nauki języka. Okres kilku lat spędzonych na studiach w Chinach wystarczy aż nad to, by nabrać pełnej biegłości językowej.  Co ważniejsze, studiowanie po chińsku oprócz nauki języka, wiąże się z szeregiem innych korzyści. Są to przede wszystkim: bogatsza oferta edukacyjna, gdyż nie wszystkie kierunki prowadzone są w języku angielskim, zwiększone szanse na otrzymanie pełnego stypendium rządowego oraz pełna immersja w chińskim środowisku.

Z perspektywy czasu zwykle okazuje się, że nauka języka to nie tylko doskonała inwestycja w przyszłość, ale również dogłębne poznanie i zrozumienie lokalnej kultury i społeczności.  Nauka nie będzie łatwa, to jest pewne. Możemy wam jednak dać gwarancję, że się opłaci.

Recommended Posts