Spośród bardzo bogatej oferty edukacyjnej chińskich uniwersytetów, na szczególna uwagę zasługuje roczny kurs językowy w formie non-degree. Jest do doskonały wybór dla osób pragnących podnieść swoje umiejętności językowe poprzez zanurzenie się w lokalnym środowisku, jak i dla osób nie związanych jeszcze z Chinami, lecz pragnących przeżyć niesamowitą przygodę. Ten kurs trwa dwa semestry i stanowi doskonały sposób na poznanie życia w Państwie Środka, zaś po jego zakończeniu, pozwoli na podjęcie świadomej decyzji o kontynuowaniu nauki na wybranym kierunku studiów zawodowych. By zobrazować jak wygląda rzeczywistość studentów na chińskiej uczelni, opisaliśmy przykładowy dzień na kursie językowym.

Zajęcia na kursie językowym odbywają się codziennie i rozpoczynają się o godzinie 8.30. Nauka dzieli się na dwa moduły z półgodzinną przerwą na drugie śniadanie.  Pierwszy panel (poranny) to comprehensive class, czyli innymi słowy półtorej godziny intensywnej nauki języka chińskiego. Jest to najważniejsza lekcja i nie należy jej nigdy opuszczać!  W czasie jej trwania objaśniana jest nie tylko gramatyka, ale również pisownia i wymowa chiński znaków (hanzi). Drugi moduł to lekcja uzupełniająca, której zakres zależy od zaawansowania grupy. Na poziomie elementarnym zajęcia obejmują kolejno: słuchanie, pisanie, czytanie, mówienie, jest też klasa filmowa.  W ramach kursu na zajęciach wf każdy student mado wyboru kilka dyscyplin sportowych min. Kung-fu, Tai- chi oraz badminton. Dla zainteresowanych dodatkowym przedmiotem fakultatywnym jest jeszcze kaligrafia. Warto zaznaczyć, że zajęcia WF nie są obowiązkowe.

Po zakończeniu lekcji  około godziny 12 studenci mogą skorzystać z jednej z wielu kantyn znajdujących na terenie  kampusu. Każda z nich oferuje inny rodzaj jedzenia, począwszy od makaronów z mięsem, przez tajskie owoce morza na pozbawionej wieprzowiny kuchni muzułmańskiej skończywszy.  Ceny posiłków w kantynie są bardzo przystępne – wahają się od 5 do 15 juanów. Do korzystania ze stołówki uprawnia specjalna karta magnetyczna, którą wyrabia się na uniwersytecie, ponieważ kantyna dostępna jest jedynie dla studentów i pracowników uniwersytetu. Serwowane tam posiłki można zabrać ze sobą do akademika lub mieszkania, gdyż na życzenie potrawy pakowane są do plastikowych pojemników. Ta forma jest bardzo popularna wśród studentów, gdyż pozwala zminimalizować koszty utrzymania na studiach.

Po obiedzie większość studentów udaje się do biblioteki uniwersyteckiej, gdzie na nauce spędzają popołudnie. Każdy uniwersytet w Chinach posiada główna bibliotekę specjalnie przygotowana do nauki i pozostająca jedynie w dyspozycji studentów. Chińskie biblioteki to nie tylko regały z książkami lecz wiele sal z nowoczesnymi stanowiskami pracy wyposażonymi we wszelkie udogodnienia,  pozwalające min. podłączyć laptopa. Znajdują się tam również wyizolowane pomieszczenia sprzyjające pracy grupowej, co jest szczególnie przydatne podczas przygotowywania prezentacji semestralnych. Dla komfortu studentów sale biblioteczne wyposażone są zazwyczaj w klimatyzatory oraz oczyszczacze powietrza.

Około godziny osiemnastej, po zakończonej nauce, na terenie całego kampusu zbierają się tak zwane „kąty językowe” (corners): angielski, hiszpański chiński itd. Taką nazwę nadano organizowanym cyklicznie zebraniom studentów zarówno chińskich jak i zagranicznych, a ich celem jest poznanie nowych przyjaciół oraz rozwój umiejętności językowych. Dla osób dysponujących wysokimi umiejętnościami w którymś z pożądanych języków jest to doskonałe miejsce do poznania Chińczyków, a w dalszej perspektywie dzięki takiej znajomości przyspieszenie rozwoju umiejętności posługiwania się językiem chińskim.  Krótko rzecz ujmując jest to naturalna wymiana językowa.

Dzień nie kończy się na tych spotkaniach. Przebywając w towarzystwie młodych ludzi zawsze znajdzie się chwilę na przyjazne relacje. Zagraniczni studenci w Chinach trzymają się razem, razem spędzają wolny czas, wymieniają się swoimi doświadczeniami wyniesionymi z rodzinnych stron. Takie relacje pomagają spojrzeć z innej perspektywy na dotychczasowe życie i dokonania. A to w połączeniu z kursem językowym non-degree stanowi doskonałą podbudowę dla szerokorozumianego rozwoju osobistego.

Recommended Posts