Poniższy artykuł to lista zalet i korzyści wynikających z nauki języka chińskiego, czy też języka obcego w ogóle. Niezależnie od tego czy interesują Cię studia w Chinach, kurs językowy za granicą czy też nauka języka chińskiego we własnym zakresie. Poniżej znajdziesz listę argumentów, które ułatwią Ci podjęcie decyzji zanim zainwestujesz czas i wysiłek konieczny do opanowania dodatkowego języka. Zależało nam na zebraniu konkretnych informacji w jednym miejscu, dlatego większość punktów prowadzi do adekwatnych statystyk, badań lub źródeł. Z tekstu dowiesz się jakie są mniej oczywiste korzyści płynące z nauki dodatkowego języka – wpływ na mózg i funkcje kognitywne. Wymieniliśmy też korzyści związane z rozwojem gospodarczym Chin oraz z możliwościami podróży po Azji.

Wpływ nauki języka obcego na mózg:

 • Opóźnienie Alzheimera: Nauka języka obcego może opóźnić chorobę Alzheimera o ok. 4-5 lat w porównaniu do osób mówiących jedynie w języku ojczystym – wynika zbadań przeprowadzonych w 2010 roku. Sugeruje się, że nauka języka daje lepsze efekty niż dotychczas obecne na rynku leki. (Fergus I.M. Craik, Ellen Bialystok, Morris Freedman) 
 • Wzrost mózgu: Zaskakujące wnioski płyną z badań przeprowadzonych w Szwecji. Studentów rosyjskiego, arabskiego i języka dari (wszystkie łączy odmienny od alfabetu łacińskiego sposób zapisu) poddano intensywnemu kursowi językowemu, pozwalającego osiągnąć wysoką sprawność językową w 13 miesięcy. Tę grupę porównano z grupą studentów uczących się medycyny i kognitywistyki. Okazało się, że mózg osób uczących się języka urósł, natomiast (zaskakująco!) u osób niezajmujących się językiem, rozmiar mózgu pozostał taki sam. Zaobserwowano również, że to jak bardzo rozwinął się mózg, miało związek z poziomem opanowania języka. (Growth of Language-Related Brain Areas After Foreign Language Learning, 2012)
 • Zmiana funkcjonowania mózgu: Osoby dwujęzyczne nie tylko „przełączają się’’ między językami. Okazuje się, że oba języki są aktywne „w tle’’ cały czas. Wskazuje badanie „Pomyśl dwa razy, powiedz raz. Dwujęzyczni przetwarzają oba języki jednocześnie’’. Niezależnie czy drugi język używany był kilka sekund wcześniej czy kilka dni wcześniej, to oba języki wciąż były aktywne. Osoby znające dwa języki miały również większą kontrolę nad wypowiadanymi słowami. Dokładny przebieg badań oraz metodologia:  (Pennsylvania State University)
 • Elastyczność myślowa: Dwujęzyczność zwiększa mentalną elastyczność oraz zdolności do multi-taskingu. Osoby dwujęzyczne mają również większą łatwość w kontrolowaniu uwagi (Gold i inni, 2013)

Wpływ języka na myślenie:

 • Zmiana percepcji?: „Język może odsłaniać to co niewidoczne’’. Ten tajemniczy tytuł nadano badaniom przeprowadzonym w 2013 roku na University of Wisconsin-Madison we współpracy z badaczami z Yale, sugerują one że „naturalnym jest myśleć, że widzenie to przekazywanie bodźców z oka do mózgu’’, ale język może mieć wpływ na to co widzimy! Systemy percepcyjne robią co w ich mocy, żeby odkodować niejednoznaczne informacje ze środowiska umieszczając je w kontekście. Kontekst jednak może zmieniać nawet pojedyncze słowo – wypowiedziane w odpowiednim momencie zmieniało percepcję badanych. To tylko pokazuje jak wielką moc może mieć nauka języka! 
 • Widzenie więcej?: Podobne wnioski przedstawia badanie dotyczące postrzegania koloru niebieskiego. Japoński wyróżnia „lekki niebieski/kolor wody” (mizuiro). Osoby, które częściej posługiwały się językiem japońskim niż językiem angielskim w porównaniu do pozostałych badanych, były w stanie zauważać więcej odcieni niebieskiego. Dwujęzyczność może wpływać więc na percepcję i to w sposób płynny! 

Wpływ nauki języka chińskiego na mózg:

 • Aktywacja dodatkowych obszarów: Czytanie liter oraz znaków aktywuje te same obszary mózgu, jednak czytanie chińskich znaków dodatkowo aktywuje obszary, nieużywane podczas czytania standardowych liter lub nawet japońskich znaków kana! (St Mary’s University, Halifax, Canada) Co więcej, grupa badaczy pod kierownictwem Jianqiao Ge na Beijing University również potwierdziła, że język chiński aktywuje inne obszary mózgu. Przebadano grupę osób posługujących się językiem mandaryńskim (dopasowanych pod kątem wieku, płci i dominującej strony ciała) oraz nie-tonalnym językiem angielskim. W obydwu grupach zaobserwowano aktywację podobnych ośrodków, jednak u osób chińskojęzycznych wystąpiła również aktywacja prawej hemisfery mózgu. 
 • Rozwijanie pamięci wizualnej: Nauka chińskiego to nauka kształtów znaków, tego z jakich elementów są zbudowane i jak te elementy są rozmieszczone. Dodatkowo rozwija pamięć poza-wizualną, ponieważ mózg z konkretnym kształtem musi związać dźwięk. (Human Brain Mapping, 2012).
 • Więcej substancji szarej: Zwiększa gęstość substancji szarej w mózgu, jego elastyczność oraz umacnia jego strukturę. Grupę 39 anglojęzycznych osób różniących się wiekiem, podzielono na dwie grupy: badawczą i kontrolną. Ochotnicy z grupy badawczej uczestniczyli w 6-tygodniowym kursie mandaryńskiego. Wszystkich uczestników poddano rezonansowi magnetycznemu (fMRI) przed i po przeprowadzeniu eksperymentu. U grupy badawczej zauważono, że: połączenia mózgowe są lepiej zintegrowane, zwiększyła się gęstość substancji szarej, umocniła się struktura substancji białej. Neuroplastyczność zaobserwowano niezależnie od wieku badanego. (Penn State University, 2014)
mur chinski

 

Biznes + podróże:

 • Popularność: Populacja Chin przekracza 1,4 mld osób, co stanowi 19,1% światowej ludności (ok. 1/5). Mandaryńskim (w uproszczeniu: najpopularniejszym „chińskim’’) posługuje się 918 milionów osób. To najczęściej używany język na świecie! Na drugim miejscu znalazł się hiszpański, a na trzecim angielski. (Ethnologue, 2019)
 • Delegacje: Praca z językiem chińskim może wiązać się z podróżami i delegacjami. Język mandaryński jest nie tylko oficjalnym językiem Chin, ale również Tajwanu (ale mandaryński nie jest tam jedynym językiem) i Singapuru (ok. 1.2 mln użytkowników). 96% ludności Hong Kongu posługuje się kantońskim, ale 48% potrafi się też posługiwać mandaryńskim. 
 • Nie tylko Chiny: Poza Chinami żyje około 40 mln Chińczyków (to więcej niż „jedna Polska’’). Większość w Azji (ok. 30 milionów), ale też w USA (6 mln), Europie (2 mln), Oceanii (1 mln), Afryce (100 tys.). Ludność chińska zbiera się głównie w „China town’s’’. Najpopularniejsze to Nowy Jork, San Francisco, Los Angeles, Chicago, Vancouver, Toronto, Honolulu, Londyn, Manchester, Liverpool, a w Afryce w Nigerii, na Mauritiusie czy na Madagaskarze. Należy zaznaczyć, że nie znaczy to, że te społeczności posługują się często i wyłącznie mandaryńskim. W Chinatown w NY używa się częściej kantońskiego (jednak w ostatnich latach wzrasta użycie mandaryńskiego (The New York Times). Poszczególne chinatown’s mogą mieć swoje własne dialekty czy też stosować języki urzędowe danego kraju.

Biznes + gospodarka:

 • Wzrost gospodarczy: Chiny w minionych dekadach przeszły rewolucję gospodarczo-technologiczną. Dochód przeciętnej chińskiej rodziny wzrósł o ponad 400% w przeciągu 10 lat (Global Economic Indicator, CEIC Data).
 • Eksport i eCommerce: Chińska gospodarka eksportowa wzrosła o 954% między rokiem 1970 a 2010 (The World Bank), a chiński AliExpress stał się szóstą największą platformą zakupową online w Stanach Zjednoczonych. Polacy statystycznie chętniej korzystają z aplikacji mobilnej AliExpress niż aplikacji mobilnej Allegro. AliExpress jest drugą największą platformą cross-border w Polsce z łączną liczbą 5 milionów Polaków.
 • Obecna gospodarka: Chiny są obecnie drugą największą gospodarką świata (po USA), jednocześnie będąc w czołówce partnerów handlowych Stanów Zjednoczonych.
 • Cyfrowa ekonomia: W 2018 roku chińska cyfrowa ekonomia (ang. digital economy) osiągnęła wartość 31.3 bilionów RMB (17 bilionów PLN), ze współczynnikiem wzrostu 20.9%, co odpowiadało 34.8% krajowego PKB. Bilion to jeden z dwunastoma zerami. 
 • Ogromny eCommerce: Największy rynek eCommerce na świecie, odpowiadający za ponad 40% światowego rynku eCommerce. (10 lat temu – mniej niż 1%)
 • Digital i mobile: W rynku cyfrowym uczestniczy 855 milionów użytkowników a Chiny mają 11x większy rynek płatności mobilnych niż USA
 • Inwestycje: W 2018 Chiny odpowiadały za 14.1% światowych inwestycji zagranicznych, będąc drugim największym światowym inwestorem.
 • Ekspansja: Chiny w 78′ roku otworzyły się na świat (改革开放, gaige kaifang) a teraz mają plan globalnej ekspansji. Dotychczas w różnych krajach zainwestowały od 1-8 bilionów dolarów w infrastrukturę, przemysł, transport i energię, w ramach inicjatywy „Belt and Road” (BRI). Istnieją również plany utworzenia „Polarnego Jedwabnego Szlaku” łączącego Azję i Arktykę

Filozofia, język i kultura:

 • Cywilizacja: Język chiński jest językiem cywilizacji rozwijającej się przez ponad 5000 lat.
 • Mistrzowie: Nie, prawdopodobnie tego cytatu nie powiedział Konfucjusz. Nauka chińskiego może wiązać się z poznawaniem kultury i poznawaniem tego co naprawdę powiedział Konfucjusz, Mencjusz, Laozi czy Zhuangzi.
 • Symbole: Yin i Yang. Chińczycy wierzą, że wszystko w świecie podlega prawu energii aktywnej (męskiej) i pasywnej (żeńskiej). Poznaj kulturę i język, a zrozumiesz lepiej „jak to wszystko działa” według cywilizacji chińskiej, zanim wrzucisz tatuaż tego symbolu na kark.
 • Ekonomiczność: Chińskie znaki mogą być trudne do nauczenia, ale są bardzo ekonomiczne. Dla przykładu „Harry Potter i Zakon Feniksa” w wersji UK ma 766-800 stron, w wersji USA 870 stron a wersja chińska ma 570 stron, co stanowi o ok. 40% mniej tekstu! Chiński również może (ale nie musi) być czytany bardzo szybko. Istnieje nawet idiom 一目十行 (yi mu shi hang), oznaczający „czytać na raz dziesięć linii”.
 • Historie i powiedzenia: Chińskie przysłowia i idiomy są często powiązane z historiami lub przypowieściami. Poznasz np. historię żaby, która pływając w studni myślała, że zna cały świat…aż poznała przybysza z oceanu (井底之蛙 jing di zhi wa) albo przypowieść o Sai Wengu, któremu nieustannie przydarzało się w życiu nieszczęście, ale on z pewnego powodu się tym nie przejmował.
 • Hanzi i kanji: Chińskie znaki hanzi zostały wprowadzone przez Japończyków (w formie tradycyjnej) do języka japońskiego jako znaki kanji. Małą co prawda inne czytanie, ale może się zdarzyć tak, że znając chiński, nawet w Japonii zrozumiesz część komunikatów pisanych. Podobnie możesz rozumieć znaki „kantońskie’’ (HK, Makao). Dialekty chińskie również korzystają z tych samych znaków.
 • Przedmioty wyrażone znakami: Język chiński może dawać inne spojrzenie na świat. Pewnie wiesz, że „rodzynki” to suszone winogrona. Ale są ludzie, którzy dowiadują się o tym późno, lub o tym zapominają. Chiński ujmuje sprawę prosto: winogrono, winogrono + 干 (suchy). Termin „sprzeczność” wyrażają dwa znaki: 矛盾 (mao dun), które oznaczają „tarczę” i „włócznię”. Schizofrenia, czyli 精分 (jing fen) oznacza dosłownie „podzieloną duszę”.
 • Koncepty filozoficzne: Ucząc się chińskiego możesz lepiej poznać pomysły Chińczyków na temat człowieka, społeczeństwa i świata. Być może wiesz, że biznes robi się w oparciu o relacje (关系, guanxi) a w człowieku płynie życiowa energia (气, qi). Ale co to znaczy, że Chińczykom zależy na „twarzy”? I czy jest więcej niż jedna „twarz”? (面子,mianzi)
 • Gramatyka: Chiński ma stosunkowo nieskomplikowaną gramatykę. Nie ma odmiany czasownika przez osoby, czasy, tryby, strony, liczby, aspekty (koniugacja czasownika). Nie ma również odmiany rzeczownika przez przypadki i liczby (deklinacja). Rozróżnienia czasowe oczywiście istnieją, ale problem ten rozwiązany został innymi sposobami. 

Podsumowanie

Powyższa lista z pewnością nie jest jeszcze kompletna. Edukacja w tym obszarze ma pozytywny wpływ na mózg, horyzonty myślowe oraz może mieć duży wpływ na kwestie zawodowe. Należy jednak pamiętać, że jeżeli nie planujesz zostać tłumaczem, nauczycielem czy też wykładowcą, to warto język ten łączyć z innymi umiejętnościami. 

Dlaczego AsianShip?

Tylko od Ciebie zależy wartość Twojej nauki, a my, dzięki zorganizowanej sieci kontaktów w Chinach, chętnie pomożemy rozwinąć Ci jej potencjał.

 

Recommended Posts