Podróżom i odkrywaniu nowych miejsc zazwyczaj towarzyszy ekscytacja i ciekawość, ale również pewna doza niepewności. Jest to zupełnie naturalne uczucie związane z odnalezieniem się w odmiennej rzeczywistości, odczuwalne szczególnie silne przy przeprowadzce w tak egzotyczne i pozornie odmienne od naszych standardów rejony Azji. Wpływa na to wiele czynników, jak odległość geograficzna, panujące stereotypy, kultura czy lokalna kuchnia. Od naszych studentów otrzymujemy szczególnie dużo zapytań dotyczących bezpieczeństwa podczas studiów w Chinach. Postanowiliśmy więc podsumować zarówno osobiste przeżycia, opinie naszych studentów jak i twarde dane statystyczne dotyczące przestępczości i bezpieczeństwa w Państwie Środka.

Poczucie bezpieczeństwa w trakcie pobytu w Chinach – ogólne wrażenia

By nakreślić pełen obraz, warto przedstawić okoliczności jakimi popieramy poniższe opinie i fakty. Powstały one na bazie lat spędzonych w Chinach z perspektywy osób studiujących, pracujących jak i podróżujących do Chin w celach czysto turystycznych. Obejmuje to niezliczoną ilość wyjść o różnych porach dnia i nocy do bibliotek, kin, parków jak i barów; podróże niemal wszystkimi możliwymi środkami transportu i zwiedzone dziesiątki miast i miasteczek na całej szerokości Chin. Dotyczy to zarówno naszych osobistych doświadczeń, jak i dziesiątek ekspatów różnych narodowości w Chinach, jakich mieliśmy okazję poznać. Poza zbiorem porad, najbardziej kluczowy jest fakt, że nigdy w żadnej z wyżej wymienionych sytuacji nie spotkały nas, ani naszych znajomych żadne okoliczności w których czuliby się jakikolwiek sposób zagrożeni. I nie chodzi tu tylko o ekstremalne sytuacje jak zagrożenie życia czy pobicie, ale też nawet najmniej inwazyjne – jak popularne w naszych stronach pytanie o preferencje sportowe czy nietrzeźwi osobnicy zbierający na kolejną butelkę ulubionej substancji. 

Z pełną odpowiedzialnością możemy stwierdzić, że spacerując w środku nocy w Chinach, czuliśmy się zdecydowanie bezpieczniej niż na ogromnej większości ulic europejskich miast. Jeżeli mielibyśmy wskazać jedną nieprzyjemną kwestię – irytującym zjawiskiem mogą być zaczepiający Chińczycy zwracający się z prośbą o zrobienie wspólnego zdjęcia.

Zastanawiacie co sprawia, że opisujemy Chiny jako tak bezpieczne miejsce a może po prostu mieliśmy szczęście?? Składa się na to kilka czynników, między innymi:

  • Zdyscyplinowane społeczeństwo – nie jest tajemnicą, że dyscyplina i powściągliwość są wpisane w kulturę Azji, dotyczy to Chin jak również Korei Południowej i Japonii.
  • Szacunek społeczeństwa do policji – polityczne i kulturowe uwarunkowania przekładają się również na dużo większy dystans oraz szacunek do służb mundurowych niż w kulturze Europejskiej. Nie bez znaczenia pozostają też surowe kary za obrazę czy czynny atak na policjanta. [1]
  • Obecność policji w życiu miasta – mieszkając w Chinach łatwo przywyknąć do obecności radiowozów na ulicach miast. Policja obecna jest zwłaszcza w pobliżu ruchliwych miejsc, również najbardziej rozrywkowych ulic.

Na co należy uważać w trakcie pobytu w Państwie Środka?

Oczywiście jak w każdym miejscu na świecie, również w Chinach istnieje kilka kwestii i sytuacji których należy się wystrzegać lub zachować szczególną ostrożność, tak by uniknąć przykrych sytuacji. Poniżej zebraliśmy kilka porad i zasad, które warto poznać jeszcze przed przyjazdem:

  • Taksówki – najpopularniejsza forma oszustwa/naciągania nowoprzybyłych „wài guó rén” (obcokrajowców). Wystrzegajmy się przede wszystkim ofert gdzie kierowca z góry podaje nam koszt przejazdu z lotniska na miejsce docelowe – na 90% jest to oferta 2x przewyższająca realny koszt. Warto optować za włączeniem licznika taksówki, lub alternatywnie (najbezpieczniej) pobrać aplikację Didi – chiński odpowiednik Ubera. Faktem jest, że obydwa rozwiązania wymagają podstawowej znajomości języka chińskiego. Dlatego też w skład naszych pakietów CCN włączyliśmy usługę odbioru studentów z lotniska.
  • Kieszonkowcy – zjawisko znane na całym świecie, nie inaczej jest w Chinach. Standardowo, warto zachować szczególną uwagę w miejscach o dużym zagęszczeniu ludzi – zwłaszcza atrakcjach turystycznych. 
  • Agresywna postawa wobec lokalnej społeczności – wcześniej wspominaliśmy, że w Chinach możemy czuć się zupełnie bezpiecznie. Oczywiście jest tak w sytuacji w której szanujemy gospodarzy i nie inicjujemy żadnych niebezpiecznych sytuacji. Należy pamiętać, że Chińczycy są wyjątkowo wyczuleni na jakąkolwiek formę agresji – atak ze strony cudzoziemca może spotkać się z gniewem całego klubu/baru/ulicy, włączając w to niemal wszystkich uczestników włącznie z kobietami. Z całych sił polecamy więc ograniczenie temperamentu.  

Bezpieczeństwo w Chinach w porównaniu do USA oraz Wielkiej Brytanii – fakty i dane statystyczne

Ponieważ nasza oferta skupia się wokół edukacji, postaramy się zestawić dane dotyczące przestępczości i bezpieczeństwa w trakcie studiów z innymi popularnymi destynacjami studiów – USA oraz UK. Do porównania wykorzystamy bazę danych portalu nationmaster.com, [2][3] analizując takie czynniki jak:

  • współczynnik przestępczości
  • współczynnik napadów
  • liczba morderstw w przeliczeniu na milion mieszkańców
  • poczucie bezpieczeństwa w społeczeństwie (określane jako “Feels safe walking alone > At night
 ChinyUSAUK
Przestępczość22.155.84 (3x więcej niż w Chinach)48 (2x więcej niż w Chinach)
Napady24.5146.4 (6x więcej niż w Chinach)37.35 
Morderstwa / milion mieszkańców10.0242.0111.68
Poczucie bezpieczeństwa72.89 (13 miejsce na świecie)41.84 (60 miejsce na świecie)50.72 (50 miejsce na świecie)

Jak wynika z przedstawionych danych, wbrew powszechnej opinii czy obawom – Chiny są zdecydowanie bezpieczniejszym miejscem do życia (studiowania) niż Stany Zjednoczone czy nawet Wielka Brytania, choć tutaj różnice nie są tak znaczne. Wielokrotnie wyższe wskaźniki przestępczości, ilość napadów czy morderstw oraz poczucie bezpieczeństwa obywateli nie pozostawia złudzeń. Oczywiście ma na to wpływ wiele czynników – przede wszystkim dostęp do broni czy czynniki kulturowe. Zachęcamy do sprawdzenia pełnych danych statystycznych – załączony w źródłach ranking zawiera 58 statystyk porównawczych dotyczących różnych aspektów przestępczości.

Podsumowanie

Z całą pewnością poczucie bezpieczeństwa jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o przyszłym miejscu studiów czy też pracy. Zakorzenione w społeczeństwie stereotypy oraz naturalny lęk przed mniej znajomą w porównaniu do państw zachodnich kulturą wschodu, prowadzą do często błędnych przekonań i uprzedzeń. Warto jednak wyjść poza utarte schematy myślowe i odwołać się do danych statystycznych, czy też zasięgnąć opinii osób które miały okazji doświadczyć kontaktu z daną kulturą. Z naszej strony polecamy linki podane w źródłach, grupę Polacy w Chinach na Facebooku oraz bezpośredniego kontaktu z nami. Każda osoba w naszym teamie miała okazję spędzić pewien okres życia w Państwie Środka – dajemy więc gwarancję informacji z pierwszej ręki. 

[1] https://www.chinadaily.com.cn/a/202001/10/WS5e183fdfa310cf3e35583cfd.html

[2] https://www.nationmaster.com/country-info/compare/China/United-States/Crime

[3] https://www.nationmaster.com/country-info/compare/China/United-Kingdom/Crime

Recommended Posts