Zmiana środowiska, w którym żyjesz związana z przeprowadzką nie musi wiązać się z szokiem kulturowym mimo, że Chiny to kraj o zupełnie odmiennym systemie kulturowym i społecznym, niż ten, do którego jesteś przyzwyczajony. Jednym z największych wyzwań, jakie czekają na studentów zagranicznych, jest dostosowanie się do nowych warunków życia i codzienności. Jednakże, z czasem większość z tych zmian stanie się dla Ciebie codziennością, a Ty staniesz się częścią kultury chińskiej. Ten wpis stworzyliśmy z myślą, aby przygotować Cię na zderzenie z chińską rzeczywistością, która, jak się pewnie domyślasz, znacznie różni się od tej europejskiej.

Pamiętaj, że jesteś "waiguorenem"

Reakcja Chińczyków na Europejczyków może być różna, w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy doświadczenia związane z innymi kulturami. Ogólnie rzecz biorąc, Chińczycy są bardzo gościnni i przyjacielscy dla cudzoziemców. Wielu Chińczyków jest zainteresowanych innymi kulturami i z chęcią poznaje ludzi z innych krajów.

Jednakże, niektórzy Chińczycy mogą być ostrożni wobec obcokrajowców, zwłaszcza jeśli nie znają języka i kultury kraju, z którego pochodzą. Ważne jest, aby w takim wypadku odnosić się z szacunkiem do kultury i tradycji chińskich oraz próbować poznać i zrozumieć lokalne zwyczaje bez pochopnego oceniania. Warto również pamiętać, że w Chinach nie wszyscy mówią po angielsku, więc warto spróbować nauczyć się podstaw języka chińskiego, aby móc swobodnie porozumiewać się z ludźmi na co dzień. Chińczycy bardzo doceniają, kiedy cudzoziemcy próbują mówić po chińsku, nawet jeśli to tylko kilka podstawowych słów i zwrotów. 

Niektórzy Chińczycy mogą uważać przebywanie z osobą z zachodu z czymś bardzo prestiżowym. O ile nie jest to reguła, to warto przygotować się na sytuację, w której możesz zostać poproszony przez przypadkową osobę o zrobienie sobie razem zdjęcia lub byciem zaproszonym na spotkania tylko ze względu na europejskie rysy. Chińczycy często nazywają obcokrajowców laowai lub też waiguoren.

Posługiwanie się pałeczkami

Posługiwanie się pałeczkami to jedno z charakterystycznych elementów kultury chińskiej, a także innych krajów azjatyckich, dlatego też przed wyjazdem do Chin warto nauczyć się posługiwania tym narzędziem. Na początek możesz spróbować związać pałeczki gumką recepturkę od góry a między nie włożyć zwinięty w rulon papierek, aby łatwiej się nimi operowało. 

Przy jedzeniu za pomocą pałeczek warto pamiętać o pewnych zasadach, których należy przestrzegać, aby uniknąć niezręcznych sytuacji. 

  1. Podczas jedzenia należy trzymać pałeczki w odpowiedni sposób – palec wskazujący powinien być na górze, a kciuk i palec środkowy powinny trzymać pałeczki z dołu. 
  2. Podziel większe kawałki na mniejsze, aby łatwiej było złapać jedzenie pałeczkami. 
  3. Warto pamiętać, że w Chinach podczas jedzenia używa się jednej pary pałeczek, której nie należy dotykać ustami ani gryźć.
  4. Nie wbijaj pałeczek w misę z jedzeniem, nie trzymaj ich pionowo w misie, ani nie machaj nimi w powietrzu, ponieważ jest to uważane za niegrzeczne. Zamiast tego gdy nie jesz, połóż pałeczki równolegle na stole lub specjalnym podstawku.

Chińczycy nie oczekują od cudzoziemców perfekcyjnego posługiwania się pałeczkami, ale doceniają, gdy próbują one zaadaptować się do lokalnych zwyczajów. Przy okazji jedzenia – warto być przygotowanym na to, że niektórzy Chińczycy mlaszczą i siorbią przy jedzeniu. W tamtejszej kulturze nie jest to wyraz braku szacunku.

Toaleta kucana

W Chinach nadal powszechne są toalety kucane, na które możesz natknąć się w miejscach publicznych, włącznie z restauracjami, centrami handlowymi, czy kawiarniami. Choć coraz częściej można spotkać toalety w stylu zachodnim, to warto być przygotowanym na ewentualność skorzystania z takiego rodzaju toalety. Warto mieć przy sobie chusteczki higieniczne, gdyby w toalecie publicznej nie było papieru.

Gorąca woda i Tai Chi

W Chinach uważa się, że picie gorącej wody ma działania prozdrowotne. Powszechnie mówi się, że picie gorącej wody może pomóc w poprawie trawienia, usunąć z organizmu toksyny oraz pomóc w leczeniu chorób. Może być to związane również z tym, że w niektórych regionach Chin woda pitna z kranu nie jest bezpieczna do picia. Picie gorącej wody pomaga zabić bakterie i chorobotwórcze substancje, które mogą znajdować się w wodzie. W każdym razie – picie gorącej wody to rzecz tak charakterystyczna dla Chińczyków, że w pewnym momencie stała się memem! 

na obrazku napis "pij dużo gorącej wody". Źródło: https://zhuanlan.zhihu.com/p/480507187

Innym popularnym zjawiskiem, które z pewnością zauważysz będąc w Chinach jest powszechne ćwiczenie Tai Chi w parkach publicznych przez grupy osób w średnim lub podeszłym wieku. Ćwiczenia te są bardzo popularne i często traktowane są jako społeczna forma spędzania czasu. Wielu starszych Chińczyków praktykuje Tai Chi rano jako sposób na rozpoczęcie dnia i pobudzenie organizmu.

Posługiwanie się telefonem zawsze i wszędzie

W Chinach żyje ponad 1,4 miliarda ludzi, a większość z nich ma dostęp do telefonów komórkowych i Internetu. Używanie telefonów komórkowych jest popularne nie tylko wśród młodszych pokoleń, ale także wśród osób starszych. Przygotuj się na to, że telefon będzie podstawą wszelkich czynności – utrzymywania kontaktów i pracy, płatności mobilnych, zamawiania zakupów i jedzenia, czy nawet korzystania z pralki! Kodu QR do płacenia telefonem możesz spodziewać się nawet na bazarku z warzywami. O ile gotówką oczywiście też zapłacisz w takim miejscu, to Chińczycy niewątpliwie przechodzą do płatności bezgotówkowych.

Przechodzenie przez drogę

Warto pamiętać, że kierowcy bardzo rzadko zatrzymują się na przejściach dla pieszych, aby pozwolić ludziom przejść na drugą stronę. Na ogół na ulicy panuje prawdziwy chaos – samochody, skutery, riksze i rowery otaczają i mijają Cię z każdej strony. Mimo to kierowcy są bardzo uważni i bacznie obserwują otoczenie i wszystkie jego elementy, oraz – o dziwo – poruszają się wolno po drogach. 

Podsumowanie

Wyprowadzka na studia w Chinach niewątpliwie łączy się z wyjściem z własnej strefy komfortu i przystosowaniem się do kilku istotnych zmian, które będą pojawiać się jako nieodłączny element Twojej codzienności. Mimo to wierzymy, że dzięki temu poradnikowi szybko uda CI się zaaklimatyzować w Chinach na tyle, aby nie przywiązywać zbyt dużej uwagi do tych spraw.

Recommended Posts