Wyjeżdżając do Chin należy być świadomym, że Internet w tym Państwie funkcjonuje zupełnie inaczej niż w Polsce. Internet w Chinach podlega rządowej cenzurze, przez co znaczna część z popularnych w Polsce i na zachodzie serwisów jest niedostępna. Jak zatem funkcjonować w Chinach nie mając dostępu do najpopularniejszych portali znanym nam w Polsce? 

W poniższym wpisie, przedstawimy najważniejsze informacje o tym, jak korzystać z chińskiej sieci. Znajdziesz tutaj także zbiór najważniejszych aplikacji, które będą Twoimi odpowiednikami polskich serwisów i ułatwią Ci studencką codzienność.

Zablokowane portale

W związku z blokadą Internetu w Chinach nie połączymy się z takimi serwisami czy usługami jak:

 • Portale społecznościowe: Facebook, Instagram, Whatsapp, Snapchat oraz Twitter
 • Wyszukiwarka Google w tym YouTube, Gmail, Google Maps itd.
 • Aplikacje randkowe tzn. Tinder, Badoo
 • CNN, BBC, New York Times itd.

Mimo, iż powyższe serwisy nie są dostępne w Chinach, niemalże wszystkie posiadają swoje chińskie odpowiedniki. Przykładowo, odpowiednikiem Youtube’a jest Youku i Bilibili, a odpowiednikiem Google jest Baidu, czyli najpopularniejsza w Chinach wyszukiwarka internetowa, w której szybko znajdziesz interesujące Cię informacje. Firma ta, podobnie jak Google, oferuje dodatkowe usługi, takie jak Baidu Maps, która może pomóc Ci w przemieszczaniu się po mieście. Jeżeli chodzi o aplikacje randkowe w Chinach, możesz skorzystać z Tantan, chińskiego odpowiednika Tindera i Badoo.

Jak uzyskać swobodny dostęp do zablokowanych serwisów na terenie Chin?

Najprostszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem na uzyskanie dostępu do blokowanych na terenie Chin treści jest skorzystanie z oprogramowania typu VPN (Virtual Private Network). Jest to oprogramowanie stworzone z myślą o pracownikach, którzy będąc w domu lub w innym kraju, chcieli uzyskać dostęp do zasobów znajdujących się w prywatnej sieci należącej do firmy, dla której pracowali.

Jaki VPN wybrać?

Wybór VPN’a to sprawa bardzo indywidualna. Najlepszy sposób na dobór właściwego programu to pobranie kilku z nich i wypróbowanie każdego przez kilka dni podczas darmowego okresu próbnego, a ostatecznie wybranie tego, który najbardziej nam odpowiada. 

Dla osób, które nie mają ochoty na testy, na dzień 08.04.2023 roku, rekomendujemy wybór Astrill VPN. Nasza rekomendacja opiera się na wywiadach z osobami, które obecnie przebywają w Chinach i korzystają z programów typu VPN. Korzystanie z aplikacji na jednym urządzeniu mobilnym jest darmowe. Co więcej, aplikacja oferuje 30 dniowy okres próbny i zwrot pieniędzy (w przypadku wykupienia pełnej wersji) w sytuacji, gdyby oferowana przez nią usługa nie spełnia Państwa oczekiwań.

Jak korzystać z programu?

Krok 1 – pobieramy aplikację na urządzenie

Krok 2 – zakładamy (darmowe) konto

Krok 3 – logujemy się

Krok 4 – wybieramy serwer (kraj i miasto) z którym chcemy się połączyć

Krok 5 – łączymy się z serwerem

Krok 6 – swobodnie przeglądamy Internet na terenie Chin, wszystkie aplikacje, tj Facebook, YouTube itd. powinny działać normalnie. Ze względu na użycie VPNa połączenie może być wolniejsze, a treści mogą ładować się dłużej.

Krok 7 – jeżeli nie korzystamy z wifi tylko z Internetu z sieci komórkowej, po zakończeniu czynności, warto rozłączyć VPN w celu uniknięcia nadmiernego zużycia danych komórkowych.

Aplikacje, które ułatwią Ci funkcjonowanie w Chinach

 • Pleco

Pleco to słownik języka chińskiego, działający również offline, którego można używać w języku angielskim lub chińskim (wpisywanie znakami lub pinyinem). W przypadku niektórych znaków istnieje możliwość rozłożenia ich na „części pierwsze” lub sprawdzenia kolejności pisowni. Aplikacja pozwala dodawać słówka do zakładek, z których później możesz stworzyć zestawy do powtórki słówek, co jest szczególnie przydatne kiedy jesteś w trakcie nauki języka chińskiego. Dodatkowa funkcja pozwala wprowadzać znaki do wyszukiwarki, rysując je palcem – Pleco automatycznie postara się wykryć, o jaki znak może Ci chodzić – jest to przydatne, kiedy próbujesz sprawdzić znaczenie lub czytanie znaków na plakatach, banerach czy menu.

Pleco można również rozszerzać o dodatkowe funkcje poprzez pobieranie wtyczek z wewnętrznego sklepu. Warto zainteresować się wtyczką OCR (Optical Character Recognizer). Użytkownik poprzez kamerę telefonu, wskazuje interesujące go znaki (np. kartę w restauracji), a wtedy aplikacja Pleco, w czasie rzeczywistym je rozpoznaje i na życzenie użytkownika wyświetla ich znaczenie. Co więcej, rozpoznawanie znaków działa również dla przesyłanych do Pleco zdjęć, obrazków czy zeskanowanych PDFów, co może uprościć przygotowywanie słówek do zadanych przez nauczyciela kart pracy lub też tłumaczeń tekstów.

 • Wechat

Posłuży Ci jako:

 • komunikator internetowy: aplikacja posłuży Ci do komunikowania się ze znajomymi oraz do wymiany informacji dotyczących organizacji studiów (za pośrednictwem grup). WeChat umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych, głosowych oraz połączenia wideo.
 • narzędzie płatności mobilnych: WeChat umożliwia dokonywanie płatności mobilnych, w tym płacenie za zakupy, w restauracjach, kupowanie biletów, rezerwacja hoteli, a także przesyłanie pieniędzy między użytkownikami WeChat.
 • medium społecznościowe (WeChat Pay): aplikacja działa także jako platforma do udostępniania wideo, zdjęć, tekstów i informacji na swojej „tablicy”, a także analogicznie do czytania informacji udostępnianych przez innych użytkowników czy subskrybowane marki (działa podobnie na zasadzie Facebookowych fanpage’ów)
 • skaner QR-kodów
 • platforma zakupowa: za pośrednictwem mini programów dostępnych w aplikacji WeChat możesz zamówić jedzenie, czy kupić różnego rodzaju artykuły
 • platforma z prostymi grami online
 • platforma do załatwiania spraw urzędowych: WeChat umożliwia funkcje takie jak płacenie podatków, sprawdzanie stanu ubezpieczenia zdrowotnego itp.
 • AliPay

AliPay to aplikacja mobilna przeznaczona do dokonywania płatności mobilnych. Jest to usługa oferowana przez koncern Alibaba Group, który jest jednym z największych graczy na rynku e-commerce w Chinach. Platforma ta pozwala użytkownikom dokonywać płatności stacjonarnych (skanując kod QR) i online, niemalże w każdym sklepie oraz min. na TaoBao (wewnętrzny AliExpress/Allegro). Dodatkowo AliPay umożliwia dokonywanie przelewów między użytkownikami, płacenie rachunków itp.

 • ELeMe

ELeMe to aplikacja, która umożliwia zamawianie jedzenia online z różnych restauracji i lokali gastronomicznych. ELeMe oferuje szeroki wybór restauracji, od lokalnych bistro i food trucków, po siedzi fastfood (KFC, McDonald’s, Starbucks itp.). Aplikacja umożliwia również przeglądanie opinii innych użytkowników oraz monitorowanie statusu zamówienia. ELeMe to jeden z liderów dostaw jedzenia online na chińskim rynku.

 • Mobike/Ofo

Mobike i Ofo to dwie najpopularniejsze aplikacje, służące do wypożyczania rowerów na minuty w systemie „bike sharing”. Sposób korzystania z rowerów za pomocą tych aplikacji jest niezwykle łatwa – odblokuj rower aplikacją mobilną skanując kod QR, przejedź tam gdzie chcesz i zostaw go w dowolnym miejscu w obszarze wybranym przez . Aplikacja będzie Ci służyć w codziennej rutynie – przejazdy na uczelnię, miejsca spotkań ze znajomymi, sklepów itp.

 • Baidu + Baidu Ditu (Baidu Maps)

Można powiedzieć, że Baidu to chiński odpowiednik przeglądarki internetowej Google. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Chinach, która może ułatwić Ci wyszukiwanie treści chińskojęzycznych. Podczas pobytu w Chinach z pewnością przyda Ci się także aplikacja Baidu Maps (Baidu Ditu) – odpowiednik Google Maps, najpopularniejsza chińska aplikacja z mapami, zawierająca szczegółowe mapy i dane nawigacyjne dotyczące miast i regionów w Chinach.Dodatkowo możesz też pobrać maps.me.

 • TaoBao

TaoBao to jedna z największych chińskich platform handlowych online, podobna do Amazona lub eBay. Aplikacja mobilna TaoBao umożliwia użytkownikom zakupy online, przeglądanie produktów, porównywanie cen i dokonywanie transakcji. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz – na platformie znajduje się ponad miliard produktów!

Trip.com to aplikacja mobilna służąca do rezerwacji podróży i pobytów w różnych miejscach na całym świecie. Za pośrednictwem tej aplikacji kupisz bilety, zarezerwujesz zakwaterowanie w różnych miejscach, zrobisz rezerwację wycieczek i aktywności turystycznych, a nawet wykupisz wycieczkę z przewodnikiem. Co ciekawe, firma w 2016 roku przejęła popularny Skyscanner.

 • TanTan

TanTan to chiński odpowiednik aplikacji randkowej Tinder, który również jest popularny w Chinach, jednak korzystanie z niego często wymaga połączenia z internetem przez VPN.

WeChat, czyli Twoja aplikacja “do wszystkiego” - informacje na start

Cyt. *WeChat w Chinach to jednocześnie Facebook, Youtube, WhatsApp, PayPal i Google. To rządowy program na telefony i komputery, za którego pomocą skomunikujemy się z praktycznie każdym, zapłacimy za zakupy w sklepie, obejrzymy śmieszne filmiki czy wyszukamy informacji w sieci lub miejsca na mapie.*

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, dotyczące konta na WeChacie a nie dokładny opis instalacji i rejestracji krok po kroku, ponieważ proces ten, nie różni się zasadniczo od instalacji innych aplikacji. W razie problemów z rejestracją lub aktywacją konta skontaktuj się z nami.

 1. Aplikację możesz pobrać ze sklepu z aplikacjami
 2. Konto WeChat połączone jest z numerem telefonu.
 3. Należy zarejestrować się przez „Sign up”, dalej postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie (weryfikacja obrazkiem, weryfikacja głosowa, kod SMS)
 4. „Full Name” – to, co wpiszesz będzie nazwą Twojego profilu
Co to jest WeChat ID?

Po rejestracji, dobrze jest zmienić swój WeChat ID, czyli Twój login, po którym możesz zostać znaleziony na WeChacie przez znajomych.

Jak zmienić WeChat ID?

Uwaga! WeChat ID możesz zmienić tylko raz.

Me (dolna belka, po prawej) → Settings → Account Security → WeChat ID → Change WeChat ID

Wyszukując swoich znajomych przez WeChat ID, możesz ich dodać na WeChacie. Inną opcją jest zeskanowanie ich indywidualnego kodu QR.

Jak sprawdzić i wysłać komuś swój indywidualny kod QR?

Me → WeChat ID (na górze) → My QR Code

Taki kod możesz zapisać na telefonie albo zrobić screenshot i przesłać komuś (obrazek kodu QR będzie stanowił link do Twojego profilu).

Jak zeskanować kod QR?

Skaner kodów znajduje się w aplikacji, po kliknięciu w ikonę „+” (prawy górny róg) → Scan

To najszybszy i chyba najchętniej stosowany w Chinach sposób dodawania znajomych na WeChacie.

Kilka informacji o wiadomościach na WeChacie:
 • brak informacji o tym, czy wiadomość została wyświetlona przez użytkownika
 • możliwość wysyłania wiadomości głosowych lub automatycznej transkrypcji wiadomości głosowych
 • mierne, w porównaniu do Messengera, emoji i naklejki – jednak można je pobierać lub tworzyć własne

Internet w Chinach niewątpliwie różni się od tego, który jest nam znany z Polski, ale z łatwością można się do niego przystosować. Dzięki VPN możliwy jest dostęp do stron, które teoretycznie są zablokowane w tym kraju. Nie musisz więc martwić się o to, czy na studiach w Chinach będziesz mieć dostęp do ulubionych serwisów społecznościowych. Z drugiej strony, z doświadczenia wiemy, że przyzwyczajenie do korzystania z chińskich aplikacji przychodzi bardzo łatwo i szybko.

Recommended Posts