Państwo Środka, to nie tylko ciekawy i coraz częściej obierany kierunek turystyczny, ale również miejsce, w którym możemy zdobywać przydatną i przyszłościową wiedzę. Dzisiaj przedstawimy Wam kilka ciekawych kierunków, które można wybrać decydując się na studia w Chinach.

1. Cyberspace Security

Bezpieczeństwo w sieci, to temat coraz częściej brany na tapetę w mediach i publicznych dyskusjach. Przestępstwa dokonywane za pośrednictwem sieci, każdego roku coraz bardziej narażają firmy, banki i inne przedsiębiorstwa, na ogromne finansowe straty. Nic więc dziwnego, że w wielu krajach rozpoczęło się kształcenie ludzi, którzy mają być odpowiedzialni za zapewnienie bezpieczeństwa i znalezienie wszystkich słabych punktów konkretnego systemu informatycznego.

Praca specjalisty od bezpieczeństwa w sieci, w dużej mierze polega na znajdowaniu luk w zabezpieczeniach, a następnie łataniu ich, zapobiegając tym samym możliwym atakom hakerów. To oznacza, że każda osoba oprócz standardowych umiejętności programistycznych, musi posiadać także analityczny umysł hakera, który pozwoli jej być zawsze krok przed tymi, którzy bezpieczeństwie chcieliby zagrozić.

2. Internet of Things Engineering

Internet of Things – Internet Rzeczy, to coraz częściej używane określenie specjalnego rodzaju sieci, w którym połączone są i komunikują się ze sobą przedmioty bardzo jednoznacznie identyfikowane, o bardzo konkretnym działaniu. Mogą to być artykuły gospodarstwa domowego, ubrania, elementy systemów ochrony zdrowia, inteligentne budynki czy nawet całe miasta.

Na tych studiach, możesz nauczyć się projektować i wdrażać nowoczesne systemy oparte właśnie na inteligentnych przedmiotach, które komunikując się ze sobą, będą w stanie przetwarzać i gromadzić dane np. na temat twojego zdrowia, pogody, jakości powietrza czy np. poziomu oświetlenia. Wyobraź sobie, że codziennie rano inteligentny czujnik sprawdza temperaturę powietrza, następnie przekazuje te dane do systemu zarządzającego ogrzewaniem w twoim domu oraz do twoich inteligentnych ubrań z funkcja grzania, kiedy wychodzisz z sypialni, kolejny czujnik uruchamia ekspres do kawy i światło w kuchni. Takie rozwiązania, to już nie tylko wizja przyszłości, ale teraźniejszość, nad którą możesz pracować też ty.

3. Plasma Physics

Plazma jest zjonizowaną materią o stanie skupienia przypominającym gaz, a odkryta została dopiero na początku XX wieku. Nazywa się ją często „czwartym stanem skupienia”, ponieważ różni się on znacząco od znanych wcześniej ciekłych, stałych i gazowych. Naukowcy i inżynierowie cały czas pracują nad znalezieniem nowych zastosowań plazmy, dlatego studia prowadzące do poznania i zdobycia wiedzy na temat tego rodzaju materii, są i mogą w przyszłości być bardzo dobrą decyzją, pozwalającą na pracę nad kreowaniem i poznawaniem najnowszych technologii.

Najnowsze badania skupiają się nad rozwijaniem zastosowań plazmy w medycynie, stomatologii i obróbce żywności, co już w najbliższym czasie może znacząco poprawić komfort naszego życia.

4. Tea Science

Jeżeli jest napój, z którego Chiny słyną na całym świecie, na pewno jest to herbata. Należy wiedzieć, że najwięcej współcześnie znanych odmian herbaty i sposobów jej picia, pochodzi właśnie z Państwa Środka. Nic więc dziwnego, że to właśnie ten kraj wprowadził na swoich uniwersytetach kierunki dotyczące wiedzy o tym napoju.

Studia dotyczące herbaty to wiedza o jej uprawie i właściwościach, ale również o kulturze i zdrowiu, które są nieodłącznym elementem herbacianej chińskiej tradycji. Studenci mogą się nauczyć również sposobów spożywania i przetwarzania herbaty. W skrócie, to wiedza z zakresu dietetyki, biotechnologii, medycyny, dietetyki i kulturoznawstwa, ale jednak w ujęciu dosyć wyjątkowym i rzadko spotykanym na świecie. Nie ma żadnych wątpliwości, że najlepsi specjaliści od herbaty, będą kształcić się w swojej dziedzinie właśnie w Chinach.

5. Science of Animated Cartoon

Jeżeli marzysz o nauce animacji komputerowej – najbliższa szkoła filmowa nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem. Możesz się tego nauczyć również w Chinach. Poznawanie od technicznej strony, sztuki animacji, może być bardzo ciekawym i przyszłościowym zajęciem. Patrząc na budżety animowanych filmów, kreskówek i seriali, można łatwo się domyślić jak wiele technologii i zaangażowania pracowników kosztuje stworzenie jednego tego typu dzieła.

Jeżeli interesujesz się filmem, grafiką i animacją, to zdecydowanie studia dla ciebie. Szczególnie w Chinach, gdzie kreskówki i animacje są niezwykle popularne, można połączyć teoretyczną wiedzę z praktyczną pracą przy tamtejszych ciekawych projektach. A potem przenosić tę wiedzę na europejski grunt, pracując nawet w naszym kraju, nad dziełami światowego formatu.

Recommended Posts