Zbliża się wrzesień, a wraz z nim termin wyjazdu na długo wyczekiwane studia lub kurs językowy w Chinach. Z tej okazji przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik poświęcony temu o co należy zadbać przed wyjazdem oraz co ze sobą zabrać do Państwa Środka. 

  • Zadbaj o zdrowie:

Po pierwsze i najważniejsze przed wyjazdem zadbaj o swoje zdrowie. Przed wyjazdem upewnij się, że Twoja karta szczepień obowiązkowych jest kompletna. Chodzi tu w szczególności o szczepienia, które planowo wykonuje się w wieku 18 lat: krztusiec, błonica oraz tężec. O ile w przypadku większości terenów zurbanizowanych nie występuje zagrożenie związane z chorobami tropikalnym, w przypadku, gdy planujecie wyjazd na teren południowo – zachodnich Chin warto przed wyjazdem skonsultować się z lekarzem medycyny podróży. Lekarz udzieli wam informacji, czy zalecane jest dokonanie jakiś dodatkowych szczepień. 

  • Zainstaluj oprogramowanie VPN na komputerze i smartfonie

Nie wszyscy są tego świadomi jednak Chiny w znaczny stopniu regulują swobodę dostęp do niektórych portali. W celu wyeliminowania z przestrzeni internetowej niepożądanych serwisów rząd Chin wprowadził akcję znaną pod nazwą “The Great Firewall of China”. Ogranicza ona w skuteczny sposób dostęp do wielu serwisów poprzez  blokowanie Adresów IP, proxy oraz porów. W efekcie bez specjalnego oprogramowania, niemalże niemożliwe staje się uzyskanie dostępu do wielu zachodnich serwisów taki jak Facebook, Google, Gmail czy YouTube. By móc swobodnie korzystać z Internetu do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni, konieczne jest zainstalowania programów typu VPN. Ważne jest by dokonać tego przed wjazdem na terytorium Chińskiej Republiki Ludowej, gdyż na jej terenie popranie większości programów jest niemożliwe. Oprogramowanie dostępne jest zarówno w wersjach darmowych jak i płatnych. Z uwagi na fakt, iż Chiński rząd w każdej chwili może zablokować serwery naszego dostawcy, zalecamy pobranie co najmniej trzech programów typu VPN.

  • Zabezpiecz dostęp do funduszy:

Być może wyda się to oczywiste, ale należy to podkreślić. W Chinach nie ma możliwości udania się do placówki żadnego z Polskich Banków. Oznacza to, że jeżeli zgubimy lub zniszczymy naszą kartę kredytową/ debetową możemy całkowicie zostać odcięci od dostępu do naszych Pieniędzy. By uniknąć takiej sytuacji zalecam wyrobienie dodatkowej karty do konta. Wypłat gotówki najlepiej dokonywać w bankomatach obsługiwanych przez Bank of China lub ICBC, można je łatwo rozpoznać po oznaczeniach w czerwonym kolorze. Są to bankomaty, obsługujące karty działające w technologii Visa oraz Mastercard. Chciałbym również zwrócić uwagę na fakt,  iż bankomaty w Chinach działają nieco w inny sposób niż te w Polsce. Chińskie Bankomaty najpierw wydają gotówkę, a następnie oczekują na ręczne polecenie wydania karty. Należy pamiętać o zażądaniu jej zwrotu, gdyż w innym wypadku zostanie ona zatrzymana przez bankomat i w zależności od Polityki banku, możemy ją straci bezpowrotnie. By oszczędzić na różnicy kursów oraz prowizji od wypłat za granicą, warto założyć konto walutowe oraz zamówić do niego kartę zwolnioną z prowizji za przewalutowanie oraz za wypłaty w zagranicznych bankomatach. 

Dodatkowe porady:

  • Pobierz aplikację Pleco ( angielsko – chiński słownik offline) oraz google tłumacz offline dla języka chińskiego
  • Wykonaj zdjęcie oraz kserokopię pierwszej strony paszportu oraz wizy
  • Zabierz ze sobą inny dokument potwierdzający naszą tożsamość (dowód osobisty), przydatny w ambasadzie w przypadku zgubienia paszportu.
  • Wyposaż rodzinę i znajomych w aplikacje WeChat (najpopularniejszy komunikator w Chinach), oferuje ona min. możliwość wykonywania połączeń głosowych, wideo oraz czatu
  • Nie ma konieczności kupowania adaptera do kontaktu, polskie wtyczki pasują do chińskich gniazdek
  • Zabierz ze sobą apteczkę zawierającą podstawowe leki w tym leki na biegunkę – chińskie apteki oferują dostęp do zachodniej medycyny, jednak nadal istnieje bariera komunikacyjna.
  • W miarę możliwości wykup ubezpieczenie zdrowotne.

Recommended Posts