Na co warto być przygotowanym przed wyjazdem do Chin?

Zmiana środowiska, w którym żyjesz związana z przeprowadzką nie musi wiązać się z szokiem kulturowym mimo, że Chiny to kraj o zupełnie odmiennym systemie kulturowym i społecznym, niż ten, do którego jesteś przyzwyczajony. Jednym z największych wyzwań, jakie czekają na studentów zagranicznych, jest dostosowanie się do nowych warunków życia i codzienności. Jednakże, z czasem większość z tych zmian stanie się dla Ciebie codziennością, a Ty staniesz się częścią kultury chińskiej. Ten wpis stworzyliśmy z myślą, aby przygotować Cię na zderzenie z chińską rzeczywistością, która, jak się pewnie domyślasz, znacznie różni się od tej europejskiej.

Pamiętaj, że jesteś "waiguorenem"

Reakcja Chińczyków na Europejczyków może być różna, w zależności od wielu czynników, takich jak wiek, miejsce zamieszkania, wykształcenie czy doświadczenia związane z innymi kulturami. Ogólnie rzecz biorąc, Chińczycy są bardzo gościnni i przyjacielscy dla cudzoziemców. Wielu Chińczyków jest zainteresowanych innymi kulturami i z chęcią poznaje ludzi z innych krajów.

Jednakże, niektórzy Chińczycy mogą być ostrożni wobec obcokrajowców, zwłaszcza jeśli nie znają języka i kultury kraju, z którego pochodzą. Ważne jest, aby w takim wypadku odnosić się z szacunkiem do kultury i tradycji chińskich oraz próbować poznać i zrozumieć lokalne zwyczaje bez pochopnego oceniania. Warto również pamiętać, że w Chinach nie wszyscy mówią po angielsku, więc warto spróbować nauczyć się podstaw języka chińskiego, aby móc swobodnie porozumiewać się z ludźmi na co dzień. Chińczycy bardzo doceniają, kiedy cudzoziemcy próbują mówić po chińsku, nawet jeśli to tylko kilka podstawowych słów i zwrotów. 

Niektórzy Chińczycy mogą uważać przebywanie z osobą z zachodu z czymś bardzo prestiżowym. O ile nie jest to reguła, to warto przygotować się na sytuację, w której możesz zostać poproszony przez przypadkową osobę o zrobienie sobie razem zdjęcia lub byciem zaproszonym na spotkania tylko ze względu na europejskie rysy. Chińczycy często nazywają obcokrajowców laowai lub też waiguoren.

Posługiwanie się pałeczkami

Posługiwanie się pałeczkami to jedno z charakterystycznych elementów kultury chińskiej, a także innych krajów azjatyckich, dlatego też przed wyjazdem do Chin warto nauczyć się posługiwania tym narzędziem. Na początek możesz spróbować związać pałeczki gumką recepturkę od góry a między nie włożyć zwinięty w rulon papierek, aby łatwiej się nimi operowało. 

Przy jedzeniu za pomocą pałeczek warto pamiętać o pewnych zasadach, których należy przestrzegać, aby uniknąć niezręcznych sytuacji. 

 1. Podczas jedzenia należy trzymać pałeczki w odpowiedni sposób – palec wskazujący powinien być na górze, a kciuk i palec środkowy powinny trzymać pałeczki z dołu. 
 2. Podziel większe kawałki na mniejsze, aby łatwiej było złapać jedzenie pałeczkami. 
 3. Warto pamiętać, że w Chinach podczas jedzenia używa się jednej pary pałeczek, której nie należy dotykać ustami ani gryźć.
 4. Nie wbijaj pałeczek w misę z jedzeniem, nie trzymaj ich pionowo w misie, ani nie machaj nimi w powietrzu, ponieważ jest to uważane za niegrzeczne. Zamiast tego gdy nie jesz, połóż pałeczki równolegle na stole lub specjalnym podstawku.

Chińczycy nie oczekują od cudzoziemców perfekcyjnego posługiwania się pałeczkami, ale doceniają, gdy próbują one zaadaptować się do lokalnych zwyczajów. Przy okazji jedzenia – warto być przygotowanym na to, że niektórzy Chińczycy mlaszczą i siorbią przy jedzeniu. W tamtejszej kulturze nie jest to wyraz braku szacunku.

Toaleta kucana

W Chinach nadal powszechne są toalety kucane, na które możesz natknąć się w miejscach publicznych, włącznie z restauracjami, centrami handlowymi, czy kawiarniami. Choć coraz częściej można spotkać toalety w stylu zachodnim, to warto być przygotowanym na ewentualność skorzystania z takiego rodzaju toalety. Warto mieć przy sobie chusteczki higieniczne, gdyby w toalecie publicznej nie było papieru.

Gorąca woda i Tai Chi

W Chinach uważa się, że picie gorącej wody ma działania prozdrowotne. Powszechnie mówi się, że picie gorącej wody może pomóc w poprawie trawienia, usunąć z organizmu toksyny oraz pomóc w leczeniu chorób. Może być to związane również z tym, że w niektórych regionach Chin woda pitna z kranu nie jest bezpieczna do picia. Picie gorącej wody pomaga zabić bakterie i chorobotwórcze substancje, które mogą znajdować się w wodzie. W każdym razie – picie gorącej wody to rzecz tak charakterystyczna dla Chińczyków, że w pewnym momencie stała się memem! 

na obrazku napis "pij dużo gorącej wody". Źródło: https://zhuanlan.zhihu.com/p/480507187

Innym popularnym zjawiskiem, które z pewnością zauważysz będąc w Chinach jest powszechne ćwiczenie Tai Chi w parkach publicznych przez grupy osób w średnim lub podeszłym wieku. Ćwiczenia te są bardzo popularne i często traktowane są jako społeczna forma spędzania czasu. Wielu starszych Chińczyków praktykuje Tai Chi rano jako sposób na rozpoczęcie dnia i pobudzenie organizmu.

Posługiwanie się telefonem zawsze i wszędzie

W Chinach żyje ponad 1,4 miliarda ludzi, a większość z nich ma dostęp do telefonów komórkowych i Internetu. Używanie telefonów komórkowych jest popularne nie tylko wśród młodszych pokoleń, ale także wśród osób starszych. Przygotuj się na to, że telefon będzie podstawą wszelkich czynności – utrzymywania kontaktów i pracy, płatności mobilnych, zamawiania zakupów i jedzenia, czy nawet korzystania z pralki! Kodu QR do płacenia telefonem możesz spodziewać się nawet na bazarku z warzywami. O ile gotówką oczywiście też zapłacisz w takim miejscu, to Chińczycy niewątpliwie przechodzą do płatności bezgotówkowych.

Przechodzenie przez drogę

Warto pamiętać, że kierowcy bardzo rzadko zatrzymują się na przejściach dla pieszych, aby pozwolić ludziom przejść na drugą stronę. Na ogół na ulicy panuje prawdziwy chaos – samochody, skutery, riksze i rowery otaczają i mijają Cię z każdej strony. Mimo to kierowcy są bardzo uważni i bacznie obserwują otoczenie i wszystkie jego elementy, oraz – o dziwo – poruszają się wolno po drogach. 

Podsumowanie

Wyprowadzka na studia w Chinach niewątpliwie łączy się z wyjściem z własnej strefy komfortu i przystosowaniem się do kilku istotnych zmian, które będą pojawiać się jako nieodłączny element Twojej codzienności. Mimo to wierzymy, że dzięki temu poradnikowi szybko uda CI się zaaklimatyzować w Chinach na tyle, aby nie przywiązywać zbyt dużej uwagi do tych spraw.

Jak korzystać z Internetu w Chinach?

Wyjeżdżając do Chin należy być świadomym, że Internet w tym Państwie funkcjonuje zupełnie inaczej niż w Polsce. Internet w Chinach podlega rządowej cenzurze, przez co znaczna część z popularnych w Polsce i na zachodzie serwisów jest niedostępna. Jak zatem funkcjonować w Chinach nie mając dostępu do najpopularniejszych portali znanym nam w Polsce? 

W poniższym wpisie, przedstawimy najważniejsze informacje o tym, jak korzystać z chińskiej sieci. Znajdziesz tutaj także zbiór najważniejszych aplikacji, które będą Twoimi odpowiednikami polskich serwisów i ułatwią Ci studencką codzienność.

Zablokowane portale

W związku z blokadą Internetu w Chinach nie połączymy się z takimi serwisami czy usługami jak:

 • Portale społecznościowe: Facebook, Instagram, Whatsapp, Snapchat oraz Twitter
 • Wyszukiwarka Google w tym YouTube, Gmail, Google Maps itd.
 • Aplikacje randkowe tzn. Tinder, Badoo
 • CNN, BBC, New York Times itd.

Mimo, iż powyższe serwisy nie są dostępne w Chinach, niemalże wszystkie posiadają swoje chińskie odpowiedniki. Przykładowo, odpowiednikiem Youtube’a jest Youku i Bilibili, a odpowiednikiem Google jest Baidu, czyli najpopularniejsza w Chinach wyszukiwarka internetowa, w której szybko znajdziesz interesujące Cię informacje. Firma ta, podobnie jak Google, oferuje dodatkowe usługi, takie jak Baidu Maps, która może pomóc Ci w przemieszczaniu się po mieście. Jeżeli chodzi o aplikacje randkowe w Chinach, możesz skorzystać z Tantan, chińskiego odpowiednika Tindera i Badoo.

Jak uzyskać swobodny dostęp do zablokowanych serwisów na terenie Chin?

Najprostszym i jednocześnie najbardziej skutecznym sposobem na uzyskanie dostępu do blokowanych na terenie Chin treści jest skorzystanie z oprogramowania typu VPN (Virtual Private Network). Jest to oprogramowanie stworzone z myślą o pracownikach, którzy będąc w domu lub w innym kraju, chcieli uzyskać dostęp do zasobów znajdujących się w prywatnej sieci należącej do firmy, dla której pracowali.

Jaki VPN wybrać?

Wybór VPN’a to sprawa bardzo indywidualna. Najlepszy sposób na dobór właściwego programu to pobranie kilku z nich i wypróbowanie każdego przez kilka dni podczas darmowego okresu próbnego, a ostatecznie wybranie tego, który najbardziej nam odpowiada. 

Dla osób, które nie mają ochoty na testy, na dzień 08.04.2023 roku, rekomendujemy wybór Astrill VPN. Nasza rekomendacja opiera się na wywiadach z osobami, które obecnie przebywają w Chinach i korzystają z programów typu VPN. Korzystanie z aplikacji na jednym urządzeniu mobilnym jest darmowe. Co więcej, aplikacja oferuje 30 dniowy okres próbny i zwrot pieniędzy (w przypadku wykupienia pełnej wersji) w sytuacji, gdyby oferowana przez nią usługa nie spełnia Państwa oczekiwań.

Jak korzystać z programu?

Krok 1 – pobieramy aplikację na urządzenie

Krok 2 – zakładamy (darmowe) konto

Krok 3 – logujemy się

Krok 4 – wybieramy serwer (kraj i miasto) z którym chcemy się połączyć

Krok 5 – łączymy się z serwerem

Krok 6 – swobodnie przeglądamy Internet na terenie Chin, wszystkie aplikacje, tj Facebook, YouTube itd. powinny działać normalnie. Ze względu na użycie VPNa połączenie może być wolniejsze, a treści mogą ładować się dłużej.

Krok 7 – jeżeli nie korzystamy z wifi tylko z Internetu z sieci komórkowej, po zakończeniu czynności, warto rozłączyć VPN w celu uniknięcia nadmiernego zużycia danych komórkowych.

Aplikacje, które ułatwią Ci funkcjonowanie w Chinach

 • Pleco

Pleco to słownik języka chińskiego, działający również offline, którego można używać w języku angielskim lub chińskim (wpisywanie znakami lub pinyinem). W przypadku niektórych znaków istnieje możliwość rozłożenia ich na „części pierwsze” lub sprawdzenia kolejności pisowni. Aplikacja pozwala dodawać słówka do zakładek, z których później możesz stworzyć zestawy do powtórki słówek, co jest szczególnie przydatne kiedy jesteś w trakcie nauki języka chińskiego. Dodatkowa funkcja pozwala wprowadzać znaki do wyszukiwarki, rysując je palcem – Pleco automatycznie postara się wykryć, o jaki znak może Ci chodzić – jest to przydatne, kiedy próbujesz sprawdzić znaczenie lub czytanie znaków na plakatach, banerach czy menu.

Pleco można również rozszerzać o dodatkowe funkcje poprzez pobieranie wtyczek z wewnętrznego sklepu. Warto zainteresować się wtyczką OCR (Optical Character Recognizer). Użytkownik poprzez kamerę telefonu, wskazuje interesujące go znaki (np. kartę w restauracji), a wtedy aplikacja Pleco, w czasie rzeczywistym je rozpoznaje i na życzenie użytkownika wyświetla ich znaczenie. Co więcej, rozpoznawanie znaków działa również dla przesyłanych do Pleco zdjęć, obrazków czy zeskanowanych PDFów, co może uprościć przygotowywanie słówek do zadanych przez nauczyciela kart pracy lub też tłumaczeń tekstów.

 • Wechat

Posłuży Ci jako:

 • komunikator internetowy: aplikacja posłuży Ci do komunikowania się ze znajomymi oraz do wymiany informacji dotyczących organizacji studiów (za pośrednictwem grup). WeChat umożliwia wysyłanie wiadomości tekstowych, głosowych oraz połączenia wideo.
 • narzędzie płatności mobilnych: WeChat umożliwia dokonywanie płatności mobilnych, w tym płacenie za zakupy, w restauracjach, kupowanie biletów, rezerwacja hoteli, a także przesyłanie pieniędzy między użytkownikami WeChat.
 • medium społecznościowe (WeChat Pay): aplikacja działa także jako platforma do udostępniania wideo, zdjęć, tekstów i informacji na swojej „tablicy”, a także analogicznie do czytania informacji udostępnianych przez innych użytkowników czy subskrybowane marki (działa podobnie na zasadzie Facebookowych fanpage’ów)
 • skaner QR-kodów
 • platforma zakupowa: za pośrednictwem mini programów dostępnych w aplikacji WeChat możesz zamówić jedzenie, czy kupić różnego rodzaju artykuły
 • platforma z prostymi grami online
 • platforma do załatwiania spraw urzędowych: WeChat umożliwia funkcje takie jak płacenie podatków, sprawdzanie stanu ubezpieczenia zdrowotnego itp.
 • AliPay

AliPay to aplikacja mobilna przeznaczona do dokonywania płatności mobilnych. Jest to usługa oferowana przez koncern Alibaba Group, który jest jednym z największych graczy na rynku e-commerce w Chinach. Platforma ta pozwala użytkownikom dokonywać płatności stacjonarnych (skanując kod QR) i online, niemalże w każdym sklepie oraz min. na TaoBao (wewnętrzny AliExpress/Allegro). Dodatkowo AliPay umożliwia dokonywanie przelewów między użytkownikami, płacenie rachunków itp.

 • ELeMe

ELeMe to aplikacja, która umożliwia zamawianie jedzenia online z różnych restauracji i lokali gastronomicznych. ELeMe oferuje szeroki wybór restauracji, od lokalnych bistro i food trucków, po siedzi fastfood (KFC, McDonald’s, Starbucks itp.). Aplikacja umożliwia również przeglądanie opinii innych użytkowników oraz monitorowanie statusu zamówienia. ELeMe to jeden z liderów dostaw jedzenia online na chińskim rynku.

 • Mobike/Ofo

Mobike i Ofo to dwie najpopularniejsze aplikacje, służące do wypożyczania rowerów na minuty w systemie „bike sharing”. Sposób korzystania z rowerów za pomocą tych aplikacji jest niezwykle łatwa – odblokuj rower aplikacją mobilną skanując kod QR, przejedź tam gdzie chcesz i zostaw go w dowolnym miejscu w obszarze wybranym przez . Aplikacja będzie Ci służyć w codziennej rutynie – przejazdy na uczelnię, miejsca spotkań ze znajomymi, sklepów itp.

 • Baidu + Baidu Ditu (Baidu Maps)

Można powiedzieć, że Baidu to chiński odpowiednik przeglądarki internetowej Google. Jest to zdecydowanie najpopularniejsza przeglądarka internetowa w Chinach, która może ułatwić Ci wyszukiwanie treści chińskojęzycznych. Podczas pobytu w Chinach z pewnością przyda Ci się także aplikacja Baidu Maps (Baidu Ditu) – odpowiednik Google Maps, najpopularniejsza chińska aplikacja z mapami, zawierająca szczegółowe mapy i dane nawigacyjne dotyczące miast i regionów w Chinach.Dodatkowo możesz też pobrać maps.me.

 • TaoBao

TaoBao to jedna z największych chińskich platform handlowych online, podobna do Amazona lub eBay. Aplikacja mobilna TaoBao umożliwia użytkownikom zakupy online, przeglądanie produktów, porównywanie cen i dokonywanie transakcji. Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebujesz – na platformie znajduje się ponad miliard produktów!

Trip.com to aplikacja mobilna służąca do rezerwacji podróży i pobytów w różnych miejscach na całym świecie. Za pośrednictwem tej aplikacji kupisz bilety, zarezerwujesz zakwaterowanie w różnych miejscach, zrobisz rezerwację wycieczek i aktywności turystycznych, a nawet wykupisz wycieczkę z przewodnikiem. Co ciekawe, firma w 2016 roku przejęła popularny Skyscanner.

 • TanTan

TanTan to chiński odpowiednik aplikacji randkowej Tinder, który również jest popularny w Chinach, jednak korzystanie z niego często wymaga połączenia z internetem przez VPN.

WeChat, czyli Twoja aplikacja “do wszystkiego” - informacje na start

Cyt. *WeChat w Chinach to jednocześnie Facebook, Youtube, WhatsApp, PayPal i Google. To rządowy program na telefony i komputery, za którego pomocą skomunikujemy się z praktycznie każdym, zapłacimy za zakupy w sklepie, obejrzymy śmieszne filmiki czy wyszukamy informacji w sieci lub miejsca na mapie.*

Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje, dotyczące konta na WeChacie a nie dokładny opis instalacji i rejestracji krok po kroku, ponieważ proces ten, nie różni się zasadniczo od instalacji innych aplikacji. W razie problemów z rejestracją lub aktywacją konta skontaktuj się z nami.

 1. Aplikację możesz pobrać ze sklepu z aplikacjami
 2. Konto WeChat połączone jest z numerem telefonu.
 3. Należy zarejestrować się przez „Sign up”, dalej postępuj zgodnie z poleceniami na ekranie (weryfikacja obrazkiem, weryfikacja głosowa, kod SMS)
 4. „Full Name” – to, co wpiszesz będzie nazwą Twojego profilu
Co to jest WeChat ID?

Po rejestracji, dobrze jest zmienić swój WeChat ID, czyli Twój login, po którym możesz zostać znaleziony na WeChacie przez znajomych.

Jak zmienić WeChat ID?

Uwaga! WeChat ID możesz zmienić tylko raz.

Me (dolna belka, po prawej) → Settings → Account Security → WeChat ID → Change WeChat ID

Wyszukując swoich znajomych przez WeChat ID, możesz ich dodać na WeChacie. Inną opcją jest zeskanowanie ich indywidualnego kodu QR.

Jak sprawdzić i wysłać komuś swój indywidualny kod QR?

Me → WeChat ID (na górze) → My QR Code

Taki kod możesz zapisać na telefonie albo zrobić screenshot i przesłać komuś (obrazek kodu QR będzie stanowił link do Twojego profilu).

Jak zeskanować kod QR?

Skaner kodów znajduje się w aplikacji, po kliknięciu w ikonę „+” (prawy górny róg) → Scan

To najszybszy i chyba najchętniej stosowany w Chinach sposób dodawania znajomych na WeChacie.

Kilka informacji o wiadomościach na WeChacie:
 • brak informacji o tym, czy wiadomość została wyświetlona przez użytkownika
 • możliwość wysyłania wiadomości głosowych lub automatycznej transkrypcji wiadomości głosowych
 • mierne, w porównaniu do Messengera, emoji i naklejki – jednak można je pobierać lub tworzyć własne

Internet w Chinach niewątpliwie różni się od tego, który jest nam znany z Polski, ale z łatwością można się do niego przystosować. Dzięki VPN możliwy jest dostęp do stron, które teoretycznie są zablokowane w tym kraju. Nie musisz więc martwić się o to, czy na studiach w Chinach będziesz mieć dostęp do ulubionych serwisów społecznościowych. Z drugiej strony, z doświadczenia wiemy, że przyzwyczajenie do korzystania z chińskich aplikacji przychodzi bardzo łatwo i szybko.

Pogoda i klimat w Chinach. Co warto spakować wybierając się na studia?

Podróżując na inny kontynent musimy liczyć się nie tylko z różnicami kulturowymi, ale także zmianą klimatu. Poszczególne kraje Azji nie są w tym przypadku wyjątkiem. Z naszego wpisu dowiesz się jakie ubrania warto mieć ze sobą podczas studiów w Chinach oraz jakie dodatkowe przedmioty mogą okazać się przydatne w codziennym życiu.

Klimat w Chinach

Chiny mają powierzchnię niemal równą obszarowi Europy i leżą w zasięgu 3 stref klimatycznych:

 • strefa umiarkowana: w części północnej i północno-wschodniej
 • strefa podzwrotnikowa: w części środkowej, zachodniej i wschodniej kraju
 • strefa zwrotnikowa: obejmuje południowe wybrzeża i wyspę Hainan

Dlaczego Ci o tym mówimy? Ta kwestia ma bardzo realne przełożenie na życie. Na wschodzie, z uwagi na wpływy oceaniczne, w lecie i jesienią na wybrzeżach południowo-wschodnich możesz spodziewać się ulewnych deszczy. Z kolei w północnej części Chin opady będą sporadyczne.

Pogoda w Chinach - informacje ogólne

Wiosna (10-22’C)

Na północy jest raczej sucho, natomiast im dalej na południe, tym większych opadów możesz się spodziewać.

Jakie ubrania przydadzą się w Chinach wiosną?

 • kurtki
 • lekkie płaszcze
 • sneakersy
 • koszulki z długim rękawem
 • koszule
Lato (25’C i wyżej)

Gorącego lata możesz spodziewać się w Pekinie, Szanghaju, Xianie. (a więc praktycznie wszędzie)

Ponownie – warto przyjąć zasadę, że na południu (oraz na wschodzie Chin) opady będą większe. Należy pamiętać, że w okresie od kwietnia do listopada w Chinach mogą występować tajfuny.

Jakie ubrania będziesz nosić w Chinach latem?

 • koszule
 • t-shirty
 • sukienki/spodenki
 • czapki
 • płaszcze przeciwdeszczowe
Jesień (10-22’C)

Chińska jesień, szczególnie na północy kraju, nie różni się wiele od tej, którą znasz z Polski. Z drzew będą spadały złote liście, czasem wyjdzie słońce, a czasem spadnie deszcz.

Jakie ubrania przygotować na chińską jesień?:

Przyda Ci się to, co w lecie, dodatkowo warto mieć ze sobą jakieś swetry, czy bluzy. Jednak pamiętaj, że takie rzeczy zawsze możesz dokupić na miejscu.

Zima (10’C i mniej)

W zimie, na północy Chin, możesz spodziewać się śniegu i niskich temperatur spadających poniżej zera. Im dalej na południe kraju, tym będzie cieplej.

Jakie ubrania przygotować na zimę w Chinach?

 • zimowa czapka
 • szalik
 • rękawiczki
 • kurtka zimowa (jeżeli posiadasz sprawdzoną, dobrej jakości odzież wierzchnią, to warto zabrać ją ze sobą)

Zestawienie średniej najwyższej i najniższej temperatury w wybranych miastach:

Harbin:

Styczeń: – 19.4’C

Lipiec: 23C

Pekin:

Styczeń: -3.7’C

Lipiec: 26.2’C

Xian:

Styczeń: -1’C

Lipiec: 26.6’C

Szanghaj:

Styczeń: 3.5’C

Lipiec: 28’C

Kanton:

Styczeń: 13.3’C

Lipiec: 28’C

Uwaga! Kanton, Hong Kong, Guilin – spodziewaj się tu deszczowego lata

Haikou:

Styczeń: 21’C

Lipiec: 33.1’C

Pamiętaj, że podane wyżej temperatury, to wartości uśrednione – w letnie dni w Szanghaju termometry nierzadko pokazują nawet 35-37’C. Warto wziąć pod uwagę też to, że wilgotność jest o wiele większa niż w Polsce, co latem jeszcze bardziej zwiększa odczuwalną temperaturę.
W Chinach występują znaczne różnice klimatyczne w obrębie jednego kraju, dlatego tak ważne jest, aby upewnić się do jakiego miasta jedziesz i jaka pogoda tam będzie – ułatwi Ci to proces pakowania się. Zalecamy spakować się warstwowo, na tzw. cebulkę (czyli rzeczy, które możesz zdejmować lub dodatkowo zakładać w miarę zmian pogody)  – taka strategia odwdzięczy Ci się nie tylko podczas studiów, ale też podczas podróży po kraju i po Azji.

Jak spakować się na studia i co warto ze sobą zabrać do Chin?

 • bagaż podręczny:
  • zawarty w tym powinien być dodatkowo mały bagaż osobisty [zalecamy plecak a w nim: laptop, aparat, dokumenty, kosztowności]
 • bagaż rejestrowany:
  • Warto zważyć bagaż przed wyjściem z domu na lotnisko – oszczędzisz sobie w ten sposób niepotrzebnego stresu.
 • dla bezpieczeństwa bagażu możesz go zabezpieczyć kłódką z międzynarodowym certyfikatem (TSA)
 • na swoją walizkę, możesz coś nakleić/naszyć lub wyróżnić ją w inny sposób, co pozwoli Ci szybko odnaleźć swoją walizkę na taśmie po przylocie
 
Pieniądze:
 
Zabierz ok. 1000 USD – być może nie wydasz takiej ilości gotówki od razu, ale pozwoli Ci ona na bezstresowy start – zawsze będziesz mieć pewną „poduszkę bezpieczeństwa”

Jeżeli obawiasz się o bezpieczeństwo przewożonej gotówki, rozłóż pieniądze w różnych miejscach, np.: portfel, nerka, plecak, bagaż. Pamiętaj, że gotówkę lepiej mieć przy sobie niż w bagażu rejestrowanym.

Czy warto zabierać yuany?

Zdobycie yuanów w Polsce potrafi być problematyczne. Jeśli masz taką możliwość to możesz wymienić drobną sumę pieniędzy, lecz nie ma sensu poświęcać na to zbyt dużej ilości czasu (złotówki możesz wymienić na yuany np. w wielu kantorach w Warszawie). Drobne sumy możesz wymienić w kantorze na lotnisku (USD → CNY) już po przylocie. Jednak warto pamiętać, że kurs walutowy na lotniskach jest mniej korzystny.

→ możesz wyrobić sobie kartę Revolut – przyda Ci się ona głównie w podróży po Azji (nawet jeżeli nie planujesz podróżować, to warto ją mieć, bowiem dzięki tej usłudze nie przywiązujesz się do jednego dostawcy usług bankowych).

→ pamiętaj, że na miejscu wyrobisz sobie kartę w chińskim banku, dzięki czemu będziesz mieć możliwość płacenia telefonem. Chińczycy odchodzą od płacenia gotówką i to właśnie bezgotówkowe płaceniem telefonem jest najpopularniejszą formą rozliczania się.

Elektronika:

Upewnij się, że masz ze sobą ładowarki do wszystkich swoich urządzeń. Jeśli jakiejś zapomnisz, wszystko bez problemu kupisz na miejscu, ale będąc już w Chinach, szkoda byłoby zapomnieć ładowarek na jakiś weekendowy wypad (i na przykład, nie zrobić zdjęć tego zachodzącego słońca!).

Ponadto, przed wyjazdem, naładuj sprzęty elektroniczne – pracownicy kontroli na lotnisku, mogą Cię poprosić o ich włączenie.

Powerbank: możesz zabrać ze sobą maksymalnie dwa powerbanki, które musisz umieścić w bagażu podręcznym. Jeżeli jest to dla Ciebie ważne, sprawdź podane informacje jeszcze raz, przed wylotem, na stronie swojego przewoźnika. Procedury zawsze mogą ulec zmianie.

W Chinach nie będzie Ci potrzebny konwerter. Europejski standard pasuje do każdego gniazda, jeżeli jednak chcesz mieć taki produkt, zakup uniwersalny adapter, który przyda Ci się w wielu innych krajach.

Leki i środki higieny osobistej

 • Zapas soczewek kontaktowych i okulary
 • Wraz z zapasem leków warto zabrać ze sobą receptę przetłumaczoną/napisaną w języku angielskim. Przed wyjazdem koniecznie spraw listę substancji, których nie można wwozić na terytorium Chin.
 • Środki antykoncepcyjne – ich wybór jest ograniczony na rynku chińskim, wobec czego najlepiej zabrać ze sobą zapas
 • Tampony – w Azji wśród kobiet zdecydowanie popularniejsze są podpaski. Dlatego też warto zabrać ze sobą zapas tamponów, bowiem ich dostępność jest ograniczona, a cena zdecydowanie wyższa niż w Europie
 • Dezodorant – podobnie jak w przypadku tamponów, wybór i dostępność dezodorantów jest bardziej ograniczona niż na rynkach europejskich, a cena wyższa dlatego warto wziąć kilka sztuk ze sobą
 • Jeśli obawiasz się o znalezienie odpowiedników używanych przez ciebie kosmetyków do pielęgnacji, to warto zabrać ze sobą dodatkowe opakowanie. 
Dobra Rada! 
W Chinach bardzo ważne są prezenty. Obdarowanie kogoś drobnym upominkiem pomaga w nawiązaniu relacji. Nie oznacza to, że masz obdarować wszystkich, lecz warto wręczyć drobny prezent osobie, której chcesz podziękować.

Co możesz zabrać z Polski jako mini-prezent:

 • słodycze: krówki, kukułki, raczki, czekolady, torcik wedlowski, śliwki w czekoladzie, pierniki
 • małe buteleczki trunków np. smakowa wódka lub likier
 • regionalne drobiazgi, wycinanki, magnesy, Bolesławiecka ceramika 
 • kosmetyki (np. Ziaja, Inglot)
 • przypinki z polską flagą

Co możesz zabrać z Chin do Polski?

 • chińskie zawieszki, drobiazgi, pocztówki i magnesy
 • książki w języku chińskim
 • kaligrafia do zawieszenia na ścianie
 • bluza uniwersytetu
 • różne przekąski, herbaty
 • chiński alkohol

Ile alkoholu możesz wwieźć na teren Chin?

•           1 litr alkoholi spirytusowych (wódki) lub

•           4 litry wina lub

•           16 litrów piwa

! Przed wyjazdem koniecznie ponownie sprawdź czy te regulacje nie uległy zmianie !

Pakując się na studia w Chinach, musisz mieć świadomość, że podejście: lepiej spakować na zapas i nie użyć, niż czegoś nie zabrać, zwyczajnie się nie sprawdzi. Taka metoda może okazać się zasadna w przypadku, gdy wybierasz się w góry lub typowy wyjazd wakacyjny (np. już na miejscu). Na studencką podróż do Chin samolotem najlepiej spakować się po prostu rozsądnie. Wykorzystaj pojemność bagażu, ale bez nadmiernego zamartwiania się o możliwe scenariusze i dopakowywania tych rzeczy, które „przecież mogą się przydać”. Jest 2023 rok, a Ty jedziesz do Chin – drugiej, największej ekonomii świata – w kryzysowej sytuacji kupisz tam co tylko zechcesz. Najważniejsze co musisz ze sobą zabrać to dokumenty i pieniądze.