Studia za granicą – USA, UK czy Chiny – jaki kierunek wybrać?

Jeżeli rozważasz studia za granicą, to doskonale zdajesz sobie sprawę z wiążących się z tym wyborem możliwości. Być może oprócz popularnych kierunków takich jak UK czy USA rozważasz również wyjazd do Chin. Obecnie w Państwie Środka jest ponad 500 000 studentów zagranicznych (a liczba ta wzrasta o około 10% co roku!), którzy decydują się na takie studia z uwagi na rosnące znaczenie gospodarcze kraju, bogate programy stypendialne czy też pasję do odmiennej kultury. 

Chiny stają się jednym z najpopularniejszych kierunków na studia za granicą!

W polskim Internecie można znaleźć wiele informacji o studiach w UK czy USA, ale trudno o informacje dotyczące studiów w Chinach. Artykuł stanowi porównanie między UK, USA i Chinami, pod kątem:

 • Rankingów uczelni (wysokość uczelni w rankingach)
 • Kosztów życia i czesnego
 • Perspektyw zatrudnienia
 • Dodatkowych korzyści 

Koszt studiów za granicą – porównanie czesnego na amerykańskich, angielskich i chińskich uczelniach

UK USA Chiny
Czesne (PLN) 45 000 – 200 000  20 000 – 200 000 10 000 – 40 000 
Czesne za studia w UK mogą wynosić od 46 do nawet 200 tysięcy złotych (w przypadku studiów medycznych) za rok.  Standardem za licencjat (BA) jest 9250 funtów rocznie.  Dla porównania, w Chinach jest duża rozpiętość w kosztach czesnego i wartość ta rozciąga się od 10 tysięcy do 40 tysięcy PLN za rok.  Na topowych uniwersytetach, jak Tsinghua, Fudan czy Peking, czesne dla studentów zagranicznych wynoszą kolejno: 28 000 CNY (ok. 15 700 PLN), 34 000 CNY (ok. 19 100 PLN) i 28 000 CNY (ok. 15 700 PLN).  Opłacenie czesnego w USA to kwoty rzędu od 5 000 USD (ok. 19 700 PLN) do nawet 50 000 USD (ok. 197 200 PLN) za rok.  Studia licencjackie zazwyczaj trwają 4 lata, więc jest to koszt od ok. 78 000 PLN do nawet prawie 800 000 PLN.

Ogólny koszt życia w UK, USA i Chinach.

UK – Londyn UK – poza Londynem USA Chiny
Mieszkanie/rok. (PLN) ok. 67 000 – 148 000 (mediana: 84 000) ok. 29 000 – 57 000 ok. 55 000 (mediana: 48 000) ok. 22 000 
Akademik/rok. (PLN) ok. 42 000  ok. 27 000  ok. 35 000  ok. 6000 
Mamy już na blogu post przedstawiający ceny w Chinach. Jak jednak rozumieć koszty w wymienionych krajach? W tym celu wykorzystamy bazę Numbeo, która pozwoli zauważyć, jak mają się do siebie ceny w różnych miejscach [Londyn, Nowy Jork, Szanghaj] Na podstawie tego źródła,  CENY LONDYN – NOWY JORK
 • 19.55% niższe niż w Nowym Jorku, 
 • koszty wynajmu o 26.61% niższe  
 • koszty jedzenia w restauracjach o 17.73% niższe. 
 • siła nabywcza o 18.02% niższa
CENY LONDYN – SZANGHAJ
 • 62.91% wyższe niż w Szanghaju
 • koszt wynajmu jest o 85.24% wyższy
 • koszt jedzenia w restauracjach o 124.95% wyższy
 • siła nabywcza wyższa o 44.96%
W tym miejscu warto wspomnieć, że w Anglii możesz pracować o 12h tygodniowo więcej niż w Chinach (20:8h/tyg).

Nie sposób jest ująć wszystkich czynników wpływających na koszt zakwaterowania. (liczebność miasta, odległość od centrum, metraż, ilość pokoi, wynajem współdzielony, standard akademika, inflacja itp.). Co więcej, kampusy mają często swoje własne ustalenia. W USA zazwyczaj w cenę akademika wliczony jest koszt wyżywienia (meal plan).

Na co dzień zajmujemy się Chinami i to w tym temacie czujemy się ekspertami.

Ogólny koszt studiowania można jednak znacząco obniżyć przez programy stypendialne.

Liczba studentów zagranicznych w Chinach rośnie o ok. 10% co roku, ponieważ kraj ten oferuje wiele atrakcyjnych stypendiów mogących pokrywać nawet większość wydatków: czesne, zakwaterowanie a nawet kieszonkowe przez cały okres studiowania!

Możliwości stypendialne w Chinach omawialiśmy już na naszym blogu.

UK i USA również chętnie wspierają inicjatywy stypendialne i opcji jest sporo, dlatego warto też zapoznać się z możliwościami na stypendium na studia za granicą oferowanymi studentom.

Sprawdź ranking i podejmij dobrą decyzję?

Jak czytać rankingi uczelni?
Rankingi stanowią istotny składnik ostatecznej decyzji dotyczącej studiów za granicą. Na podstawie określonych czynników (stosunek liczby pracowników uczelni do liczby studentów, stosunek ilości doktoratów do ilości licencjatów, wpływ badań, współpraca międzynarodowa, transfer wiedzy, stosunek liczby studentów zagranicznych do liczby studentów krajowych itd.)  umieszczają określony uniwersytet w porównaniu do innych. Do najbardziej prestiżowych należą: QS, THE i ShanghaiRanking.

Podczas czytania rankingów warto wziąć pod uwagę, że:

 1. Sprawdzają one uniwersytety pod kątem wybranych przez siebie kryteriów (mają określone cele i metodologię).
 2. Rankingi dotyczą ogólnej jakości nauczania, ale nie skupiają się na tym jak wyglądają studia studenta „zagranicznego”.
 3. Uczelnie chińskie znajdują się niżej w rankingach od tych z UK czy USA, jednak ich pozycja stale rośnie.

Jak wysoko są chińskie uczelnie w rankingach?

W celu przedstawienia pozycji chińskich uniwersytetów odwołamy się do trzech wiodących rankingów międzynarodowych:

 • Academic Ranking of World Universities (ARWU)
 • QS World Ranking
 • Times Higher Education

ARWU powstał z inicjatywy Shanghai Jiaotong University w 2003 roku. Jego kryteria kierują uwagę raczej na dorobek naukowy niż konkretnie nauczanie. Czołówkę listy zajmują brytyjskie i amerykańskie uniwersytety. Pierwszy chiński uniwersytet znajduje się na 43. pozycji (Tsinghua), kolejny na 53. (Peking), 70. (Zhejiang), 82. (Shanghai Jiaotong). Warto jednak zwrócić uwagę na wzrost wymienionych w rankingu na przestrzeni lat.

 20152016201720182019
Tsinghua101-15058484543
Peking101-15071715753
Shanghai Jiaotong101-150101-150101-150101-15082
Zhejiang101-150101-150101-1506770

Times Higher Education w wydaniu z 2020 (dotyczącego prawie 1400 uniwersytetów) umieszcza Tsinghua University na 23. miejscu, Peking University na 24. a Zhejiang na 107. W TOP 10 znajdują się 3 uniwersytety brytyjskie (University of Oxford, University of Cambridge, Imperial College London) i 7 amerykańskich.

 

W QS World Ranking publikowanym przez organizację Quacquarelli Symonds, w wydaniu z 2020 roku, pierwszy chiński uniwersytet pojawia się już na 16. miejscu (Tsinghua) i później kolejno na miejscach: 22. (Peking), 40. (Fudan), 54. (Zhejiang), 60. (Shanghai Jiaotong).

Celem posta jest nie tylko zaprezentować fakty i dane, ale również stworzyć pole do poszukiwań. Do wymienionych informacji możesz się odwołać i przefiltrować przez te kryteria, które są dla Ciebie istotne. 

ARWU

THE

QS World Ranking

Tego typu zestawienia są ważne przy podejmowaniu edukacyjnych decyzji, ale należy mieć na uwadze wymienione wcześniej ograniczenia rankingów. UNESCO krytykuje je nawet za kryteria nastawione bardziej na dorobek naukowy niż aspekt edukacyjny uczelni.

Dodatkowa wartość studiów za granicą

Język jest ważny, ale kogo to dziwi?

Oczywistą zaletą decyzji dotyczącej wyjazdu na studia za granicą jest możliwość szlifowania obcego języka. Każdy język obcy daje dostęp do nowych osób i możliwości. Jak wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (Sedlak&Sedlak) przeprowadzonego na 155 tys. osób, te które poznały język angielski w stopniu co najmniej średnim oraz znały jeden język obcy w stopniu podstawowym mogły mieć zaoferowane (2017 r.) w Polsce do kilkuset złotych brutto więcej za miesiąc pracy. Finanse rosną w zależności od popularności języka. Więcej może zarobić osoba znająca mniej popularny w kraju francuski niż np. popularny angielski.

Język angielski jest podstawą w świecie dzisiejszego biznesu, używany przez jednoosobowe firmy, małe przedsiębiorstwa, aż po wielkie korporacje. Niezależnie od tego czy chcesz robić międzynarodową karierę czy rozwijać swój biznes w Internecie, odbierać DMy od klientów na Instagramie i w międzyczasie podróżować, to język angielski będzie prawdopodobnie tego fundamentem.

Co jest ważniejsze niż język?

Co raz większą popularność zyskują opcje pozwalające studentom rozwijać swój potencjał w wielu obszarach jednocześnie.

Jak wykorzystać studia? 

Standardem w dzisiejszym świecie obok specjalizacji jest też kreatywne łączenie informacji z różnych dziedzin i praktycznie ich zastosowanie przy rozwiązywaniu problemów. Przykładem takiego „treningu’’ mogą być warsztaty design thinking. Oprócz szczególnego myślenia o zadaniu, student ma okazję nauczyć się pracy zespołowej z ludźmi w międzynarodowym środowisku. To forma wzbogacenia podstawowego materiału studiów o dodatkowe certyfikacje i umiejętności realizowane przez specjalizujące się w danej dziedzinie jednostki. 

Przykładem jest program studiów magisterskich na Antwerp Management School w Belgii, który poza podstawowym programem “Innovation & Entrepreneurship”  również zakłada odbycie warsztatów design thinking na uniwersytecie partnerskim w Bolonii. Podejście praktycznie można też zaobserwować czytając sylabusy liczących się kierunków. Studenci mają za zadanie zbudować tzw. MVP (minimal viable product), czyli najprostszy możliwy produkt, który pozwoli zbadać zainteresowanie produktem.

Innym przykładem takiego „wyjścia” poza program studiów może być np. zaproponowany przez grupę Alibaba – Dual Campus Experience. W ramach dodatkowego programu studenci wybierają się do miejscowości Hangzhou, gdzie pracują nad własnym konceptem sklepu internetowego przeznaczonego na rynek międzynarodowy. Począwszy od podstaw teoretycznych i symulacji biznesowych, kończąc na gotowym do wdrożenia projekcie – niejednokrotnie finansowanym przez lokalne VC.  

Jednak tego typu przedsięwzięcia dają coś jeszcze.

Alumni. Szczególna sieć kontaktów.

Alumni to określenie pochodzące z łaciny oznaczające absolwentów jakiejś szkoły wyższej, kursu, studiów, ale też byłych członków organizacji lub firmy. Związane z tym są szczególne korzyści biznesowe i relacje towarzyskie. Absolwenci chętnie utrzymują między sobą kontakt, ale zrzeszenie społeczności w „alumni” pozwala na ciągłą wymianę doświadczeń między absolwentami a obecnymi studentami, merytoryczne wsparcie, potencjalną podstawę do tworzenia wspólnych projektów w przyszłości.

Alumni to klub osób, które kiedyś razem zdecydowały się robić wspólnie jakieś przedsięwzięcia. I taka relacja jest wyjątkowa.

W Chinach, gdzie biznes i życie społeczne opiera się na „sieci kontaktów”, takie kluby są ważne. Otrzymanie certyfikatu biznesowego Alibaba GET wiąże się z dostępem do sieci kontaktów Alibaba poprzez dołączenie do grup w mediach społecznościowych oraz zaproszeń na eventy. 

 

Podsumowanie

Wybór studiów za granicą często  nie jest prosty  jest piekielnie trudny.

Z doświadczenia wiemy jak wiele pytań i obaw mają studenci. To w końcu duża, życiowa decyzja.

Pomocne może okazać się określenie swoich priorytetów i obaw.

Co jest dla Ciebie ważne? 

 • Zależy Ci na najwyższych miejscach w rankingach? Chiny jeszcze nie będą najlepszym wyborem.
 • Aspekt finansowy jest dla Ciebie ważny? Wybór Chin może być znacząco tańszy niż UK czy USA. (przy okazji, sprawdź kalkulator)
 • Zależy Ci na przebywaniu z angielskim na co dzień? Warto rozważyć UK lub USA (chociaż w Chinach też można znaleźć miejsca z naprawdę zaawansowanym angielskim!)
 • Interesuje Cię kultura, chcesz spróbować azjatyckiego jedzenia i trochę popodróżować? Państwo Środka może być początkiem eksploracji.

Przedstawiliśmy najważniejsze różnice między wymienionymi krajami. Niezależnie od tego jaki kierunek wybierzesz, warto zainteresować się programami stypendialnymi, współpracami uniwersyteckimi, praktykami i stażami. Studia to najlepszy czas, żeby poznać ludzi z całego świata i zbudować wartościowe relacje.